Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

İtalya’nın tanınmış beyin cerrahlarından Torinolu Prof. Sergio Canavero’nun müthiş bir hayali var: Kafa nakli!

Ölümsüzlük mümkün olabilir mi?

Bu projenin ucunda “ölümsüzlük” görünüyor fakat yeni bir Frankenstein yaratılacağı korkusu ve etik kaygılar da bazı çevrelerde hakim. Kimileri için bu proje bir ütopya kimileri ise bunun çok riskli ama imkansız olmadığını söylüyor. Tüm bu bilinmezler içinde Canavero ve ekibi bu proje üzerinde yoğun şekilde çalışmaya devam ediyor.

Canavero’nun nakil işlemini gerçekleştirmek için yaptığı kurgu ise şöyle: Beyin ölümü gerçekleşmiş bir donörden boynun altından itibaren tüm organları eksiksiz içerecek şekilde “beden” bağışı alınıyor. Kafa nakli olacak kişiye bu bedenin bağlanması için öncelikle gövdenin ve kafanın ısısı düşürülüyor, beyin 4-8ºC’de muhafaza ediliyor. Fakat önemli bir sorun var. Tüm organ nakillerinde olduğu gibi yeni organın vücudun bağışıklık sistemi tarafından kabul edilmemesi söz konusu. Gövdenin kafayı (ya da kafanın gövdeyi) reddetmemesi için vücuda bağışıklık sistemini çökertici ilaçlar veriliyor. Bu esnada transferde kullanılacak kafa ile gövdenin iki farklı vücuttan ayrılma işlemi de yan yana ve ardı ardına gerçekleştiriliyor.

Ayrılma gerçekleştirildikten sonra transferin yapılacağı gövde oturur pozisyona alınıyor. Öncelikle tüpler aracılığıyla damarlar bağlanıyor. Damarların ve sinirlerin birbirine yapışması için polietilen glikol kullanılıyor. İki spinal kord birbirine bağlandıktan sonra ise hedef hastayı koma halinde yaşatarak yaraların iyileşmesini sağlamak. Bu zaman diliminde küçük elektrik akımları verilerek spinal kordun harekete geçirilmesi de söz konusu. Yeni kafa ile gövdenin birbirine alışması ve bağlanması için gereken zaman tamamlandığında yüz, dil, burun, eller, ayaklar yani kısaca tüm doku ve organların hissedileceği öngörülüyor. 2015’ten bu yana yapılan çalışmaların bir sonucu olarak nihayet bir kadavra üzerinde transfer işlemini başarıyla gerçekleştiren cerrah iki canlı arasındaki nakil işleminin gerçekleştirileceği günü iple çekiyor. Yaklaşık 36 saat sürebilecek bu operasyonun maliyeti ise 8-10 milyon dolar civarında.

GEMINI’yi o geliştirdi

Turin Advanced Neuromodulation Group’un kurucu yöneticisi olan Canavero, dünyanın ilk spinal kord transferi protokolü olarak bilinen GEMINI prokotolünü geliştirdi. İtalya Torino Üniversitesi Hastanesi'nde beyin cerrahı olarak 22 yıl çalışan Canavero, aynı zamanda “Merkezi Ağrı Sendromu” da dahil olmak üzere çok sayıda bilimsel kitabın yazarı. 140’dan fazla bilimsel makale yayınlayan profesör sekiz dil konuşuyor.

Prof. Dr. Sergio Canavero kimdir?

Torino Üniversitesi’nden mezun olan Sergio Canavero, Philadelphia’da, Tıpta Yabancı Hekimlik Denklik Sınavı (USMLE)’yi başarıyla geçerek Stokholm’de bulunana Karolinska Hastanesi’nde Nöroşirürji Departmanı’nda misafir hekim olarak görev yaptı. Çin’de bulunan Harbin Tıp Fakültesi’nde ise fahri profesör unvanına layık görüldü. American Academy of Neurological and Orthopedic Surgeons (AANOS) ve New York Academy of Sciences üyeliği yapan Canavero, Fransa, Lyon’da bulunan Neurological and Neurosurgical Hospital Pierre Wertheimer’de staj yaptı. ABD’de bulunan National Organization for Rare Disorders (NORD)’da ise danışman olarak görev yapıyor.