Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

"Kilo vermenin basit bir matematiği var. Aldığınız kaloriden fazlasını harcıyorsanız, kilo verirsiniz. Yani ortada mucize bir diyet formülü, herhangi bir sır yok."

Diyetler işe yaramaz

Yasemin Bradley sağlıklı ve güzel kalmanın keyifli olabileceğini öğretiyor. Esas olan diyete başlamak değil, bir yaşam stiline başlamak. Bradley moda diyetlerin çoğunun yanlış bilgilerle dolu olduğunu söylüyor. “Önemli olan kişinin doğru beslenmesi ve egzersiz yapması. Zaten doğru beslenen kişi kilo vermeye başlıyor” diyor. Erkeklerin kas yoğunluğunun daha fazla olması nedeniyle kilo vermek konusunda kadınlardan daha avantajlı olduğunu söyleyen Bradley, kas hücrelerinin yoğunluğunun kalorinin daha hızlı yakılmasında etkili olduğunu belirtiyor. Kilo verme amacıyla diyet yapmanın işe yaramayacağını vurgulayan Bradley sözlerini şöyle sürdürüyor: “Londra’da derse giren hocalarımızın söylediği ilk söz; ‘Diyetler işe yaramaz!’ olmuştu. Gerçekten de diyetler işe yaramıyor. Çünkü bir anda normal beslenme biçiminizden çıkıp yiyecekleri aşırı derecede kıstığınız zaman, vücut bunu bir kıtlık tehlikesi olarak algılıyor. Metabolizmanızı birden bire düşürmeye başlıyor. İki, üç ay diyete devam ettikten sonra normal beslenme biçiminize geri döndüğünüzde, artık azalan metabolizmanız öğütmekte güçlük çekiyor ve daha çok kilo almaya başlıyorsunuz. Onun için yiyeceği aşırı kısan, çabuk kilo verdiren diyetler doğru değil.”

Dr. Yasemin Bradley kimdir?

9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Yasemin Bradley, İngiltere’de Avrupa’nın en önemli alternatif terapi okulu ITEC’te “Beslenme ve Diyet” alanında eğitim görüp, diploma aldı. TRT spikerlik sınavlarını kazanınca bir dönem görsel medyada çalıştı. Kanal D’de ana haber bültenini sundu. 1996’da Magazin Gazetecileri Derneği tarafından “Yılın En İyi Kadın Haber Spikeri” seçildi. Londra BBC Türkçe Servisi’nde prodüktörlük eğitimi gördü. Bradley; Beslenme Danışmanlık adlı şirketiyle kurumsal beslenme danışmanlığı hizmeti ve eğitimi veriyor. Vatan Gazetesi’nde her Cumartesi “Keyifle Ye” ve Platin dergisinde “Gelecek Yiyeceklerde” köşelerini hazırlıyor.

“Anne Olunca Anladım” adlı internet sitesinde yazıları yayımlanıyor. TRT Haber’de pazar günleri “ Dr. Yasemin Bradley ile Reçetesiz Hayat” programını hazırlayıp sunuyor. Dr. Bradley sık sık TV programlarına beslenme konusunda danışman - otorite olarak konuk oluyor, yurt dışında katıldığı konferanslarda edindiği bilgileri Türk halkıyla paylaşıyor.