Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  medyailiskileri-blog   /  Konuşmacı seçiminde 7 altın kural

Konuşmacı seçiminde 7 altın kural

(Yazar: İndeks)

İletişimin en eski ve hala en etkili aracı; KONUŞMAK! Bilgi paylaşımı, büyük grupları etkilemek, motive etmek, doğrudan iletişimle yani “konuşma” ile çok daha etkili hale geliyor.

Öncelikle kurumsal organizasyonların, alanında uzman konuşmacılar tarafından yönetilmesinin ya da bu kişilerin bu etkinliklerde konuşma yapmasının kurumsal iletişimde ve marka iletişiminde ne kadar etkili bir yol olduğunun farkındalığını geliştirmek gerekiyor.

Bir organizasyon için harekete geçmeden önce bu farkındalığı geliştirmek üzere profesyonel konuşmacı ajanslarından danışmanlık istemek, en doğru ve doğrudan yol. Kurumlar bu ihtiyacı büyük oranda İndeks Konuşmacı Ajansı’nı tercih ederek karşılıyor.

İndeks Konuşmacı Ajansı, dünyanın en köklü Konuşmacı Ajansı Amerikan Leigh Bureau’yu (1929) Türkiye’de temsil ediyor ve Türkiye’nin en büyük yerli konuşmacı ajansı olarak faaliyet gösteriyor. Ajansın portföyünde yerli-yabancı en etkin 500 konuşmacı bulunuyor. Dünyanın en eski iletişim mecrasını canlandırıp bunu profesyonel bir platformda kurgulayan İndeks Konuşmacı Ajansı, bu etkili iletişim aracını nasıl kullanmaya başlayacağınıza ilişkin hayatınızı kolaylaştıracak öneriler paylaşıyor. Aşağıdaki aksiyon planını adım adım uygulayıp iletişime geçin, dünyanın en etkili iletişim platformunu kullanmaya başlayın!

İhtiyacınız olan konuşmacı için 7 adım

Bir etkinlik düzenlemek üzeresiniz… Bir bayi, yönetici, motivasyon, müşteri toplantısı… Etkinlik konseptiniz belli, programınızı çıkarırken bir dizi konuşmacıya ya da bir konuşmacıya ihtiyacınız olduğunu saptadınız… Evet buraya kadar doğru yoldasınız bundan sonrası için adımlarımızı takip edin!

  1. Dinleyicileriniz kim, amacınız ne?

Dinleyici profilinizi gözden geçirin, seçimlerinizi yaparken bu profili daima göz önünde bulunduruyor olmalısınız. Organizasyonunuzun ana konusu ve amacını göz ardı etmeden seçimlerinizi yapmalısınız. “Bu etkinliği kim için, ne amaçla düzenliyoruz?” sorularını unutmamak önemli. Bunların yanıtları sizi doğru konuşmacı seçme konusunda yönlendirecektir. Buradan yola çıkarak düşünmeye başlayın; bir ünlü isim mi, alanında uzman bir profesyonel mi, çok satan bir yazar mı…

  1. Nasıl bir üslup gerekli?

Dinleyicilerinize vereceğiniz mesajlar sizi hangi tip konuşmacılarla amacınıza taşıyabilir? Bilgi aktarımı odaklı bir konuşmacı mı, ilham veren biri mi, eğlenceli ve güldürürken düşündüren mi, hepsi bir arada mı… Dinleyicilerle etkileşimli bir konuşma mı, yoksa konuşması ile doğrudan etki kuran bir konuşmacı mı?

  1. Konuşmacı profillerine bakma sırası geldi

Profilleri incelemenin en kolay yolu, www.indekskonusmaciajansi.com’da yer alan “konuşmacılar” ya da “konuşma konuları” sayfalarına gitmek. Bu sayfalarda konuşmacıların özgeçmişlerini, yayınlanan kitap ya da makalelerini inceleyebilir, konuşma konularına göre tarama yapabilirsiniz.

  1. Bütçenizi söyleyin

Bu işlere başlamadan önce mutlaka belirlenmiş bir bütçe vardır. İlk üç adımınızda temel ihtiyaçlarınızın genel bir resmini çizdikten sonra bütçenizin sınırlarını bizle paylaşıp doğru yönlendirileceğinizden emin olabilirsiniz. Bu arada önemli not: bütçenizi hesaplarken bunun içinde seyahat gideriniz olup olmadığını belirtmelisiniz. Bu önerilecek konuşmacının seçiminde belirleyici olacaktır

  1. Tavsiye almaktan kaçınmayın

Dinleyici profilinize hakimsiniz, amacınızı biliyorsunuz, aşağı yukarı nasıl bir tarzda konuşmacıya ihtiyacınız olduğunu saptadınız. Şu aşamada sormaktan çekinmeyin, iletişime geçin.

  1. Konuşmacınızla birlikte çalışın

Size önerdiğimiz en uygun konuşmacı seçiminizin ardından etkinlik öncesi organizasyonun detayları, dinleyici beklentileri, profili ve organizasyonun amacı üzerine konuşmacımızla bir araya gelmeniz için gerekli desteği almalısınız. Bu ön çalışma, konuşmacımız tarafından yapılacak sunumun etkinliğinizin ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilmesi açısından önemli…

  1. Bir sonraki etkinlik için son adım: Geribildirim

Konuşmacı ajansınız olarak etkinlik sırasında biz de orada oluruz ve gözlemleriz, organizasyonu takip ederiz. Ancak sizden geri bildirim almamız bir sonraki etkinliğinizde ihtiyaçlarınızın daha da iyi karşılanması için önemli. Dinleyicilerinizin ve kurum olarak sizin düşüncelerinizi almamız oldukça önemli ve bir sonraki etkinlik için sizin de seçimlerinizi değerlendirmeniz için gerekli bir iç çalışmadır. Konuşmacımızın stili, içeriğin ne kadar etkili olduğu vb. geri bildirimlerinizi almaktan memnuniyet duyarız.