Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  medyailiskileri-blog   /  Keşke Babam da Pepsi İçseydi

Keşke Babam da Pepsi İçseydi

“İletişimde boğulmak” ne demek bilir misiniz? Milyonlarca dolar bütçeli bir reklam filmi üzerinden bu hikayeyi dinlemeye ne dersiniz? Örnek olay, Pepsi’nin Kendal Jenner’la çektiği reklam filmi…  Jenner, magazin dünyasının ünlü ailesi Kardashian’ların en küçüğü. Jenner da ablaları gibi bir pazarlama paketi. Şu sıralar en çok kazanan mankenlerden biri.

İletişim teknolojileri sayesinde dünyanın bir ucundan diğer ucuna mesafeler “an” meselesi, sınırlar ise yok! Bu yüzden Türkiye’de yayınlanmayan bir reklam filmi ansızın radarınıza girebiliyor. Kurumlar ve markalar attıkları her adımı bu nedenle dikkatle hesaplamak zorunda.21 yaşındaki top model Kendal Jenner’ın yer aldığı Pepsi reklamı 4 Nisan’da yayınlandı,  çok  ses getirdi. Siyahi tüketiciler sosyal medyada Pepsi reklamını topa tuttu.

İzlemeyenler için reklamı kısaca hatırlatmak gerekirse; Filmde Uzak Doğu, Orta Doğu, Afrikalı, Latin kökenli oldukları görülen kalabalık karşısında müdahaleye hazır polisler görülmektedir. Bir ateşin yanması an meselesi gibi durmakta, ortalığın ciddi karışacağı hissedilmektedir. Bu esnada top model (Kendal Jenner) tesadüfen yakında bir reklam filmi çekiminde objektiflere poz vermektedir. Dikkat çeken tarafı sarı peruğu ve çarpıcı makyajı…Türbanlı bir fotomuhabir diğer uçta çektiği fotoğrafları beğenmeyerek masasından kalkar. Uyanış aynı anda başlar. Fotomuhabir yürüyen insanları görünce, model kız ise kendisine tebessüm eden bir gençle  göz göze gelince kendilerini olay yerine doğru bırakırlar. Jenner peruğunu çıkarıp atar, yüzündeki makyajı eliyle siler doğal güzelliğine döner. Yürürken buz kovasından kaptığı bir Pepsi’yi, harekete geçmek üzere emir bekleyen polise uzatır. Polis Pepsi’yi alır, yudumlarken fotomuhabir de o anı görüntüler. Polisin yüzüne tebessüm saçılırken topluluk rahatlar, etrafa mutluluk yayılır: İşte “toplumsal barış”, işte “Pepsi’nin gücü”…

Tabii olay tam olarak böyle sonuçlanmadı. Reklamda “polise Pepsi uzatan kadın” temasının geçtiğimiz yıl, siyahilere karşı uygulanan polis şiddetini protesto etmek amacıyla bir polis memurunun karşısına geçip pasif eylem yapan, ardından tutuklanan ve eylem fotoğrafı uluslararası ikona dönüşen Ieshia Evans’tan esinlendiği yazıldı. Efsane siyahi lider Martin Luther King’in kızı Bernice King de ilginç bir bakış açısı getirerek sosyal medyadan “Babam da keşke Pepsi’nin gücünü bilseydi” yorumunu yaptı.

Reklam, siyahilerin mücadelesini küçümsediği için yerildi. Bir süre sonra yayından kaldırıldı. Pepsi hem tüketicilerden, hem de reklamda rol alan Jenner’dan özür diledi: “Birlik, barış ve anlayış için evrensel bir mesaj vermek istemiştik.”

Bu açıklamanın iletişim diline tercümesi “kaş yapayım derken göz çıkarmak”. İletişim hesap kitap işi.

https://www.youtube.com/watch?v=dA5Yq1DLSmQ