Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Search
Generic filters

  /  Kerem Alkin

Kerem Alkin

Kerem Alkin

Öğretim Üyesi, Ekonomi Profesörü ve Danışman

Prof. Dr. Kerem Alkin, ekonomiyi politik düzlemde anlatan bir akademisyen. “Türkiye ile dünya ekonomisinin geleceği tartışılıyorsa, içinde mutlaka politikaya da yer verilmelidir” diyor. Alkin’in en önemli özelliği ekonomi, siyasi ve stratejik gelişmeleri bir bütün içinde yorumlaması. Küresel ekonomi içindeki gelişmelerin birbirinden bağımsız değerlendirilmesinin resmi eksik gösterdiğini düşünüyor.

Yorumlarını güncel veriler ışığında sunuyor. Dinleyicilerine veriler ışığında “yarın” neler yapabileceklerine dair öneriler de aktarıyor.

Alkin pekçok sektör birliğine ve kuruma sektörel ve makroekonomi danışmanlığı yapıyor. Aranan bir konuşmacı olarak özellikle mikroanalizleriyle dikkat çekiyor. Alkin, akademisyen ve gazeteci kimliğini buluşturduğu konuşmalarında teorileri, yere basan piyasa verileri ile bütünleştiriyor.

Türkiye İhracatçılar meclisi TİM’in Genel Sekreteri olarak görev yapmakta olan Alkin, İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi olarak görev yaptı, Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği’nin (MOBİLSİAD) başkanlığını yürüttü. Harp Akademileri ve Deniz Harp Okulu bünyesinde dersler veren, Genelkurmay Başkanlığı ATASE Komutanlığı SAREM biriminde Planlama ve Değerlendirme Kurul Üyesi olarak katkıda bulundu.  CNBC-e ve SkyTürk kanallarının kuruluşunda yer aldı, NTV’de program yaptı, Bloomberg HT’de Ekonomi Direktörlüğünü yürüttü. Referans ve Habertürk gazetelerinde yazıları yayınlandı, Kanal 24’te, Strateji 24 adlı programı hazırlayıp sundu. Alkin uzun süre İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı ve sonrasında Nişantaşı Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı.

  • Yüzyıl Senaryoları ve Türkiye’nin Konumu
  • Türkiye ve dünya ekonomisindeki değerlendirmeler, trendler ve beklentiler; Dünyada neler oluyor ve Türkiye bunun neresinde duruyor?
  • Küresel Kriz, Türkiye’ye ve Dünyaya Etkileri
  • Sektörel Ekonomik Değerlendirmeler