Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  YAZILAR-   /  Emrah Bayraktar Yazıları   /  Kadro Mühendisliği: “Kulüp kılavuzuna” sahip olmak neden önemli?

Kadro Mühendisliği: “Kulüp kılavuzuna” sahip olmak neden önemli?

Futbol terminolojimizde son yıllarda en çok telaffuz edilen kavramlardan biri de kadro mühendisliği. Peki, nedir bu kadro mühendisliği? Bir kadro kurulurken ne gibi parametrelere dikkat edilir? Bu yazıda bunlara değineceğiz. Özellikle her seneye şampiyonluk beklentisiyle başlayan kulüplerin, aldıkları kötü sonuçların ardından sıkça telaffuz ettikleri bu terimin altını doldurmaya çalışacağız.

Üst düzey profesyonel bir kulüp düşünün… Başkan, yönetici, sportif direktör ya da teknik direktör olarak yeni göreve gelmişsiniz ve acil bir transfer eylemi almanız gerekiyor. Bu kulüp ortamında eğer ‘profesyonel futbolcu kılavuzu’ bulunmuyorsa ya teknik adamın ya sportif direktörün ya da izleyici antrenörlerin beğenisiyle hızlıca bazı transferler yapılacaktır. Böyle bir ortamda bütçeniz ne olursa olsun transfer başarısı yakalamak düşük bir ihtimaldir. Yapılan transferler ‘kulüp kılavuzu’ çerçevesinde yapılmadığı sürece oyuncu seçiminde kişisel beğeniler ön plana çıkacak, kulüp borç sarmalına girecektir.

İşte tam da bu yüzden bir kulübün hangi pozisyona ne gibi özellikler taşıyan oyuncular aradığının yazılı olduğu bir ‘anayasası’ olması gerekir. Kulübün teknik alanda çalışan profesyonellerinin hazırlayacağı bir kılavuzdan bahsediyorum. Bu kılavuz, değişen her teknik adama, sportif direktöre veya yönetime göre sürekli bir öncekini eleştiren ve her şeyin sil baştan ele alındığı (profesyonel bir kulübe hiç de yakışmayan) kusurlu bir yapıyı kontrol altına alacaktır.