Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  medyailiskileri-blog   /  “İtibar” orkestrasının şefi “iletişim”

“İtibar” orkestrasının şefi “iletişim”

İtibar Atölyesi, 11 Ocak – 2 Mart 2017 arasında yaptığı 6. Türkiye İtibar Endeksi (TİE)’yi kamuoyuyla paylaştı. 20 farklı sektörde gerçekleştirilen ve Yıldız Teknik Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü tarafından yorumlanan araştırmaya göre Türkiye’nin en itibarlı markası Koç Holding. Araştırmada kategoriler farklı olsa da birçoğunun ortak özelliği sürdürülebilir iletişim faaliyetleriyle markalarını ve kurumsal itibarlarını başarılı şekilde yönetmeleri.

Kurumsal İtibar kavramının bir orkestra gibi düşünülmesi marka yönetiminde önemli. Pazarlama, reklam, halkla ilişkiler, kurumsal iç ve dış iletişim, içerik üretimi gibi tüm enstrümanlar uyumlu çalıştığında kurumlar ya da markalar açısından sürdürülebilir itibar sağlanabiliyor. İletişim faaliyetlerinin kalbi ise koordinasyon. Süreç bir orkestra şefine ihtiyaç duyuyor: iletişim. Doğru zamanda, iyi planlanmış ve hedefine uygun iletişim çalışmaları bir markayı zirveye taşıyabiliyor.

TİE’de tüm markalar dikkat çeken faaliyetlere sahip hiç kuşkusuz. Ancak bazılarının çalışmalarında kamuoyunda iz bırakan projeler görünüyor. Bu  markalardan biri Allianz Sigorta. Sigorta sektöründe Türkiye’nin “En İtibarlı Markası” olarak birinciliğe yükselmesinde Kalben Sağdıç’ın seslendirdiği “Haydi Söyle” şarkısı eşliğinde hazırlanan ve Kasım – Aralık 2016’da yoğun olarak sürdürülen reklam kampanyasının rolü büyük.

2016’da televizyonlardan kurum içi yayınlara, şehir merkezlerindeki billboard’lardan sahillere uzanan, Özcan Deniz ve Sıla’nın yer aldığı Coca-Cola iletişim kampanyası da yayınlandığında eleştiri oklarını üzerine çekmiş olsa da anlaşılan o ki,  tersine katkı sağlamış.  Özetle çalışmalar alkolsüz içecek sektöründe markanın itibarına katkı sağlamış ve onu zirveye taşımayı başarmış görünüyor.

Erken rezervasyon fırsatlarını anlatmak üzere 2014’ten bu yana Burcu Esmersoy’un marka yüzü olarak yer aldığı iletişim kampanyalarıyla dikkat çeken ETS Tur ise turizm sektöründe “Acente” kategorisinde birinci olmayı başardı.

En İtibarlılar Listesi

Sektörel düzeyde incelendiğinde Akaryakıt markası Opet, Bankacılık sektöründe Türkiye İş Bankası, Beyaz Eşya markası Arçelik, Üniversitelerde Boğaziçi, Özel Okullarda Doğa Kolejleri, Elektronik Eşya sektöründe Samsung, Enerji sektöründe Enerjisa, Makine sektöründe MKE, Gıda sektöründe Ülker, GSM’de Turkcell, İlaç sektöründe Eczacıbaşı, İnşaat markasında Ağaoğlu, Mobilya markasında İstikbal, Otomobilde Volkswagen, Perakende sektöründe Migros, Turizm sektöründe Oteller kategorisinde Barut Hotels, Doğuş Hotel, Hilton Otelleri; Hava Ulaşım kategorisinde Türk Hava Yolları ve Kara Ulaşım kategorisinde Kamil Koç “Türkiye’nin en itibarlı markaları” olmayı başardılar.