Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  medyailiskileri-blog   /  İletişim İletişimciyi Nasıl Vurur?

İletişim İletişimciyi Nasıl Vurur?

Bu hikaye bir taciz olayının skandala, skandalın bir ekonomik krize dönüşmesini, önce sivil toplum ardından markaların tepkisini konu alıyor. Peki hikayenin sonunda ne oluyor?

ABD’nin önemli haber televizyon kanallarından Fox News ünlü ekran yüzü Bill O’Reilly kanalda çalışan 3 kadının, cinsel tacize uğradıklarını açıklamalarıyla değil medya sektörünün, tüm dünyanın gündemine bomba gibi düşmüştü. Televizyoncu bu süreçte, kadın haklarını savunan örgütlerin hışmına uğradı, ardından özel sektörün önemli şirketlerinden birer birer tokat yedi.

ABD Başkanı Donald Trump bile olaya dahil oldu. Gerçi Trump, O’Reilly hakkındaki suçlamalara dair yöneltilen bir soruya “İyi insandır” diyerek ilginç bir cevap verdi. Trump’ın bu yorumu, Fox News’de çalışan üç kadını taciz ettiği iddiasıyla kamuoyunun tepkisini toplayan O’Reilly’nin itibarını kurtarmaya yetmedi.

Cinsel taciz suçlamalarıyla hedef olan 67 yaşındaki ekran yüzü, herkesin tanıdığı başarılı ve zengin bir televizyoncu. Yılda yaklaşık 18 milyon dolar kazanıyor. O’Reilly’nin olaydan sonra sözleşmesinin uzatılması ise başka bir skandal konusu olmuştu.

Color of Change adlı avukatlık örgütü, “Sizin yatırımlarınız sayesinde onun eylemleri ödüllendiriliyor” ana fikrinde kampanya başlattı. “O’Reilly Factor” programına 2016’da yaklaşık 2,1 milyon dolarlık reklam yatırımı yapan Mitsubishi Motors’ın yanı sıra Mercedes-Benz, Hyundai, Lexus, Bayer, GlaxoSmithKlime ve Sanofi gibi dev şirketler reklamlarını birer birer çektiler.

O’Reilly’nin böylesi bir skandala karşın ayakta kalabilmesinin ardında yatan nedenin, 2014’ten bu yana ekranlara gelen “O’Reilly Factor” programının sadece son 2 yılda kanala 446 milyon dolarlık reklam geliri sağlamış olmasında arandı.

Bu kritik süreç boyunca önceden programlandığı belirtilen iznini kullanan O’Reilly’nin 24 Nisan’da ekranlara dönmesi bekleniyordu. Gelin görün ki, Roma’da Papa Francis ile tokalaşma fotoğrafları da ünlü televizyoncuyu kurtaramadı. Fox News’ten yapılan açıklamada, Bill O’Reilly ile anlaşmaya varıldığı ve görevine dönmeyeceği belirtildi.

Fox News’un skandalı dolardan yana mı etik/itibardan yana mı sonlandıracağı merak konusuydu. Fox News ve çatı şirketi 20th Century Fox, itibarı tercih etti. Tabii bu kararda iletişim mecrası olarak Fox News’u tercih eden markaların kararlı duruşunun etkisi yadsınamaz.