Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  medyailiskileri-blog   /  Hillary’e Amazon “ayarı”

Hillary’e Amazon “ayarı”

Dijitalleşen dünya tüketici alışkanlıklarının yanı sıra iletişimin niteliğini de değiştiriyor. Günümüzde geleneksel tanımından hızla uzaklaşarak çok daha güçlü bir silaha dönüşen iletişim araçları kendimizi ve görüşlerimizi ifade etmemiz için sonsuz olanaklar sunuyor. Tüketici tecrübeleri artık b2c pazarlamanın şeklini, yönünü ve şirketlerin reaksiyonlarını da belirliyor. Tüketici yorumları geçmişin aksine bugün, hemen hemen her alanda etkinliğini artırıyor. Örneğin Hillary Clinton’ın imzasını taşıyan What Happened kitabı hakkında bilgi edinmek için Amazon.com’a girerseniz kitabın yaklaşık 4,9 puan aldığını görürsünüz. ABD başkanlığına adaylığını koyduktan sonra nasıl kaybettiğini anlatan kitap, çıktığı andan itibaren büyük ilgi görse de dünyaca ünlü e-ticaret sitesi, tüketici/okur tecrübelerini ne kadar önemsediğini ortaya koyan ilginç bir olaya sahne oldu. Amazon söz konusu kitaba dair yapılan okur yorumlarından tam 900’ünü sildi. Kitap, okurları ikiye bölmüştü. Şaşırtıcı bir biçimde kitap hakkında yorum yapanların yüzde 50’si kitaba bir yıldız, yüzde 45’i ise beş yıldız veriyordu.

Aslına bakarsanız bu olumsuz yorumların hepsinin ortak bir özelliği vardı, o da kitabın kötü olduğuna dair sert eleştiriler içermesi. “Kötü yazılmış”, “Kaybettin, şimdi git”, “Sadece zaman ve para kaybı”, “Abuk sabuk bir şey” gibi daha birçok sert eleştiri silinen yorumlar arasında.

Kitabın satışa çıktığı andan itibaren 24 saat içinde yaşanan bu gelişme elbette tüm dünyanın dikkatini çekti. Amazon’a göre, silinen bu yorumlar site kurallarını ihlal ediyordu ya da kötü bir dille yazılmıştı. Ancak işin bir de ticari boyutu bulunuyordu. Zira olumsuz yorumların ortadan kaldırılması satış rakamlarını olumlu yönde seyretmesi anlamına geliyordu. Çünkü Clinton’ın kitabı 2016 ABD seçimlerine ilişkin yazılmış diğer kitaplara kıyasla çok daha az olumlu yorum almıştı.

Elbette bu konu Amazon.com müşterilerinin de tepkisini çekti. Konuya ilişkin olarak sosyal medyada “Bu kitaba sadece bir yıldız vermek isterdim ancak yorumumun silinmesini istemiyorum” şeklinde ironik paylaşımlar da yapıldı. Sonuçta Amazon’un –belki de Clinton’ın kitabını daha “iyi” şekilde lanse etmek için- yaptığı bu hamle gizli kalmayarak hem kendisinin hem de Hillary Clinton’ın itibarını bir nebze de olsa zedeledi. Yaşanan bu örnek yeni dünya düzeninde iletişimin ne kadar güçlü bir silah olduğu ve bilginin artık hiçbir şekilde gizli kalamayacağı gerçeği de bir kez daha ortaya koydu.