Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com

Ayşe Ören, Ay’da mimari çözümleri anlatacak <-Geri

blog

İndeks Konuşmacı Ajansı’ndan tasarımcı Ayşe Ören, insanoğlunun Ay’a ayak basmasının 50. Yılında, Virginia’dadüzenlenen Uzay Geliştirme Konferansı’nda konuşacak. 

Uzay çalışmalarına, “insan” odaklı tasarım projelerine imza atan Ayşe Ören, 6-9 Haziran 2019 tarihleri arasında Arlington, Virginia’da düzenlenecek olan Uluslararası Uzay Geliştirme Konferansı’na (International Space Development Conference-ISDC) damga vurmaya hazırlanıyor. 1969'da Neil Armstrong'un ardından Ay'a ayak basan ikinci kişi olan Dr. Buzz Aldrin, Ulusal Uzay Konseyi Genel Sekreteri Scott Pace, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Başkanı Jim Bridenstine gibi uzman isimlerin katılım göstereceği konferansta Ören, Ay'a yerleşme opsiyonları üzerine ufuk açıcı bir sunum gerçekleştirecek. Başkanlığını uzay tabanlı güneş enerjisi konusundaki çalışmaları ile tanınan eski NASA fizikçisi John Mankins’in üstleneceği Moon Village Association panelinde konuşacak olan Ayşe Ören, Ay'da geliştirilecek yapıların mimari çözümlemesini yapacak. 

 

Ay’da en iyi yerleşimin nasıl kurulacağı, uzay medeniyetinin nasıl geliştirilebileceği ve bilimin bu amaca nasıl hizmet edeceğinin masaya yatırılacağı konferans, dünyanın dört bir tarafından gelen bilim insanları, hükümet yetkililerini ve iş insanlarını ağırlayacak. 

 

Uzay medeniyetinin yaratılmasına adanmış bağımsız, eğitici ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan Ulusal Uzay Derneği (NSS)’nin amacı medeniyeti uzaya taşıyabilmek ve oradaki kaynakları insanlığın geleceğini inşa etmek için kullanmak.