Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com

Önce Kendi Yaralarını Sarmak <-Geri

blog

Kendisini aktif dünya vatandaşı olarak niteleyen Şafak Pavey, kişinin kendi yararlarını sarmadan toplumun yaralarını sarmasının mümkün olmadığını söylüyor. Pavey, her bir yerel çözümün mutlaka bir uluslararası aksinin olduğuna dikkat çekiyor.

 

Toplum değerleri ile yasaların ortak bir düzlemde buluşturulması halinde Türkiye’de engelli sorunundan  kalkınma yatırımlarına, verimlilikten itibarlı marka yaratmaya kadar geniş bir yelpazedeki pek çok soruna kalıcı bir çare bulunacağını dile getiren Şafak Pavey, hayatının her döneminde bu amaç için mücadele verdiğini kaydediyor.

Uzmanlığı olan her alanda toplumun sesi olmak istediğini kaydeden  Pavey, politikaya da bu amaç doğrultusunda girdiğini dile getiriyor. Hayatının hiçbir döneminde siyasetçi olmayı düşünmediğini ancak buna rağmen Türkiye’deki engelli haklarını topluma daha iyi anlatmak adına Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ndeki görevinden ayrılıp

bir dönem CHP’de milletvekili kimliği altında varlık gösterdiğini belirten Pavey, insanlara öncelikle engelli haklarının da bir insan hakkı olduğunun anlatılması gerektiğine işaret ediyor. Bunun için öncelikle engelli tanımının yapılması gerektiğini hatırlatan Şafak Pavey, engelli kavramının sadece fiziki anlamda engelli olmaktan ibaret olmadığını aynı zamanda sosyal olarak da engellenmiş olan anlamına geldiğini kaydediyor. Engellilerin haklarının gelişmiş ülkelerde yasalarla korunma altına alındığını kaydeden Pavey, bu konuda gidilecek daha çok yolumuz olduğunun da altını çiziyor.  

İnsan hakları, insani yardım ve küresel barış konusundaki çalışmalarıyla uluslararası kamuoyunda da tanınan Şafak Pavey, şu anda sorun olarak adlandırılan pek çok konuda toplum algısını değiştirmeden sadece yasalarla bir yere varmanın mümkün olmayacağını da kaydediyor. Pavey, Türkiye’de engelli sorunundan  kalkınma yatırımlara, verimlilikten itibarlı marka yaratmaya kadar geniş bir yelpazedeki pek çok soruna toplumun değerleri ile yasaları bir araya getirerek çözüm sağlanabileceğinin de altını çiziyor.

 

İndeks Konuşmacı Ajansı üyesi Şafak Pavey'in biyografisine buradan ulaşabilirsiniz.