Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com

4. Sanayi Devrimi Sayesinde İnsanlar Daha İnsani İşlere Odaklanacak <-Geri

blog

Türkiye’nin önde gelen teknoloji-inovasyon yorumcularından olan Doğan Taşkent, Mektebim Okulları’nın düzenlediği eğitim ve teknoloji temalı konferansta, Endüstri 4.0’a uyum sağlayarak geleceği kusursuz bir şekilde dizayn etmenin yollarını öğrencilerle paylaştı.

 

İndeks Konuşmacı Ajansı üyesi Doğan Taşkent, Mektebim Okulları’nın düzenlediği eğitim ve teknoloji temalı konferansta kalabalık bir dinleyici kitlesiyle buluştu. Geleceğin dünyasına hazırlanan gençlerin değişim içindeki teknolojiyi nasıl yönetmeleri gerektiği konusuna ışık tutan Taşkent, konuşmasında ayrıca Endüstri 4.0’a dair bir tanımla yaparken son derece dikkatli olmak gerektiğini kaydetti. Taşkent, Endüstri 4.0’a da bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşılmasının önemine de değinerek günümüzde sadece bardağın boş tarafından bakılarak Endüstri 4.0 kavramının değerlendirildiğine işaret etti. Endüstri 1.0 ile bireysel, doğa ile bütünleşmiş, ihtiyacı kadar üreten insanın fabrikalara girmeye başladığı, ikinci ve üçüncü sanayi devrimi ile şehirler ve fabrikaların büyüdüğünü ve kişilerin sistemin bir parçası haline gelerek adeta robotlaştığını belirten Taşkent, “Önümüzdeki 20 yıl içinde yapay zeka sahibi robotların/bilgisayarların mavi ve beyaz yaka işlerin büyük bir kısmını ele geçireceği ve insanların işçisiz fabrika kavramı ile tanışacağı öngörülüyor. Bu, insanların Endüstri 4.0 kavramına karşı geliştirdikleri olumsuz bir bakış açısı. Halbuki 4. Sanayi Devrimi’nin beraberinde getirdiği  teknolojiler sayesinde insanların daha insani işlere odaklanmasını mümkün hale gelecek” dedi.

Konuşmasında gençlere yol gösterecek ipuçları da veren Taşkent, son 250 yılda insan eliyle yaratılan sorunları 4. Sanayi Devrimi’ni başlatan teknolojilerle çözmenin mümkün olduğunu ancak üzerinde efor sarf edilmesi gereken temel noktanın bu problemleri yaratan yapıların değiştirilmesi olduğunun altını önemle çizdi. Mevcut yapıları değiştirmenin yolunun da gençlere temel bilimlere hâkimiyet, teknoloji yaratmayı öğrenmek, kodlama, sistematik ve algoritmik düşünce, beraber öğrenme ve beraber çalışma, disiplinler arası bakış açısı, merak ve araştırma, problem çözme yetisi ve eleştirisel düşünce becerilerinin kazandırılmasından geçtiğini kaydetti.

Eğitimcilerin ve velilerin de büyük ilgisini çeken konferansta Taşkent, ayrıca iklim değişikliğine çözüm, herkese eşit eğitim, enerji verimliliği, sığınma hakkı, hukuksal eşitlik, açlığa önlem, herkese sağlık hizmeti ulaşması, su koruması, çöp azaltılması başlıklarına da dikkat çekti.

 

İndeks Konuşmacı Ajansı üyesi Doğan Taşkent'in biyografisine buradan ulaşabilirsiniz.