Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com

Ayşe Ören Konuşmalarıyla Farkındalık Yaratıyor <-Geri

blog

Uzayda yaşam konusunda kamuoyu bilinci oluşturan, bu alanda tasarım çalışmaları yapan İndeks Konuşmacı Ajansı üyesi Ayşe Ören, katıldığı etkinliklerde fark yaratmaya devam ediyor. 

Yurt dışında NASA gibi prestijli kurum ve kuruluşlar bünyesinde gerçekleştirdiği konferans ve söyleşilerle hatırı sayılır bir kitle tarafından yakından takip edilen İndeks Konuşmacı Ajansı üyelerinden Ayşe Ören, ülkemizi dünyanın dışında ve ötesinde kurulacak yaşam formları için öneri, fikir geliştirme yani uzay mimarlığı kavramı ile tanıştırmış olan sıra dışı bir isim. 2015 yılından beri uzun dönem uzay misyonlarında mekan tasarımı konusu üzerine hem Türkiye'de hem dünyada çeşitli konferanslar veren Ayşe Ören, son olarak Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV)’ün düzenlediği 14. KOBİ Zirvesi, 6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı (ICSG 2018), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayelerinde düzenlenen TÜBİTAK BİLGEM Akıllı Kentler Ekosistemi ve Kapasite Kazandırma Çalıştayı’na katılarak ufuk açıcı konuşmalar gerçekleştirdi.

Ören, 14. KOBİ Zirvesi’nde süper akıllı toplumun bireylerinin yapısının nasıl olması gerektiği üzerinde durdu. ICSG 2018 etkililiğinde gerçekleştirdiği konuşmada ise modern yaşamın insanoğluna pek çok fırsatlar sunmanın yanında onu yalnızlaştırdığına da vurgu yapan Ören, mükemmele ulaşmanın uzun ve zorlu bir süreç olduğunu, mevcut yapının halihazırda üstümüze pek iyi oturmayan bir elbise gibi olduğunu bu nedenle de yeni sürecin eskisinden daha farklı gelişeceğine vurgu yaptı. BİLGEM Çalıştayı’nda ise geleceğin akıllı şehirleri ile ilgili hayata geçirilecek uygulamalara dair yol haritası, sorun ağacı çıkarılması ve çözüm geliştirme sürecinin nasıl olması gerektiğinin yanında bu konuda kamu otoritelerinin üzerine düşenleri mercek altına aldı. 

Ayşe Ören, son olarak Başkent Üniversitesi tarafından düzenlenen olan 15. Ulusal İç Mimarlık Öğrenci Buluşmaları’na Uzayda Tasarım adlı sunumuyla katılarak öğrencilere “2040 sonrası gelişecek uzay devrimi bizi ve tasarımlarımızı nasıl etkileyecek? Uzayda tasarım yapmak nedir? Tasarım alanında bizi önümüzdeki yüzyılda neler beklemekte?” sorularını yönelterek genç dimağlarda yeni fikirler yeşermesine katkıda bulundu.

İndeks Konuşmacı Ajansı üyesi Ayşe Ören'in biyografisine buradan ulaşabilirsiniz.