Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com

Özel İçerik, Özel Konuşmacı <-Geri

blog

Haftalık ekonomi yayını PARA dergisi son sayısında konuşmacı sektörünü mercek altına aldı. Araştırmada, İndeks Konuşmacı Ajansı Başkanı Yaprak Özer’in görüşlerine yer veren dergi, gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında daha küçük olan yerli konuşmacı sektörünün hızla  gelişmekte ve aynı şekilde değişmekte olan dinamik yapısına dikkat çekiyor. 

Sektörün en büyük ve köklü oyuncusu olarak deneyimlerini dergiyle paylaşan Özer, gazeteci ve profesyonel iletişimci kimliğiyle değişimin analizini yapıyor. Yaprak Özer’in konuşmacı ajansı faaliyetleri ve sektörün dinamiklerine ilişkin görüşleri dergide şöyle yansıtılmış; 

VERİ MADENCİLİĞİ İLE ARANIYOR

Türkiye’ye Nobel almış isimler başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından ünlü konuşmacılar getirmesiyle tanınan İndeks Konuşmacı Ajansı Yaprak Özer’e göre, konuşmacılık tıpkı yazarlık gibi bir meslek. Konuşmacı olmak için de belli bir konuya adanmış olmak, o konuda uzman olmak ve konu hakkında kitap, makale gibi ürünler vermiş olmak gerekiyor. Çağın doğası gereği konuşmacılar kadar konuların da çeşitlendiğini ve derinleştiğini, bunun sonucu olarak da sektörün büyüme ivmesinin arttığını ifade eden Özer şunları aktarıyor: “5-6 sene önce etkinliklere sadece portföyümüzdeki isimleri sunardık. Ancak günümüzde portföy ile sınırlı kalmak mümkün değil. Bir gazeteci gibi sürekli araştırma yapıp yeni konuşmacılar çıkartıyoruz. Bilgi çok hızlandı ve insanlar internet aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki bilgiye anlık ulaşabiliyor. Konuşmacının spesifik bir alanda internette ya da medyada olmayan bilgiye sahip olması bekleniyor. Mesela blokzincir konusunda konuşacak tek bir isim yeterli değil. İşin finans kısmında bir isim, geleceğiyle ilgili başka bir isim, hukuki boyutuyla, siyasi boyutuyla ya da teknik kısmıyla ilgili başka bir isim konuşabilir.”

10 KİŞİLİK TOPLANTILARA DAVET

Eskiden örneğin sadece Lütfi Kırdar’ı dolduracak konuşmacılar talep edilirken günümüzde 10-20 kişilik, genellikle yönetim kurulu düzeyinde gerçekleşen küçük şirket toplantılarına da konuşmacı davet edildiğini belirten Özer, “Sadece yerli konuşmacılar değil, bu küçük toplantılara artık yabancı konuşmacılar da davet ediliyor” diyor.

İnsanların etkinliklerde sofistike bilginin peşinde olduğuna işaret eden Özer’e göre, son dönemin en popüler konuları teknoloji, fütürizm, kripto paralar, jeostrateji, nöro pazarlama, Çin ve büyük veri. Hali hazırda 3. Dünya Savaşı’nı yaşıyor olduğumuzu düşünen Özer, “Soğuk Savaş döneminden sonra jeostrateji uzmanları popülaritesini yitirmişti. Şimdi yeniden bu konu değerlenmeye başladı. Özellikle de enerji konusunda uzman konuşmacılara talep arttı. Türk konuşmacılar Orta Doğu’da da talep görüyor. Küresel ekonomide Türkiye’nin alacağı konum en çok ilgi duyulan konulardan” diyor. 

 

İndeks Konuşmacı Ajansı üyesi Yaprak Özer'in biyografisine buradan ulaşabilirsiniz.