Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  Gündem İntepe

Gündem İntepe

Gündem İntepe

Gündem İntepe

Engelli Sporcu - Yüzme ve Eskrim - Boğaz’ı geçen ilk engelli kadın yüzücü

Gündem İntepe, doğumda geçirdiği sarılık nedeniyle yüzde 50 engelli olarak hayatına devam ediyor. İntepe, 7 yaşında tedavi amacıyla yüzme sporuyla tanıştı. Pek çok kişiye ilham kaynağı haline gelen sıra dışı öyküsünde dönüm noktası olan bu tanışıklık sayesinde azim ve gayretiyle zirveye giden yolda başarı basamaklarını birer birer çıktı. İlk madalyasını daha 13 yaşındayken katıldığı 2010 yılı Türkiye Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası’nda alan İntepe, 2012’de “81 İlden 81 Yıldız” projesi kapsamında “2012 İstanbul Yıldızı” seçildi. Takip eden yıl Türkiye Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası’nda 6 altın, bayrak yarışında da 1 bronz olmak üzere 7 madalya kazanarak bu alanda kırılması zor bir başarıya imza attı. Aynı yıl Boğaziçi Kıtalararası Yarışları’nda bedensel engelli kategorisinde bayanlarda 1.’lik ödülüne adını altın harflerle yazdırdı.

İntepe, tesadüf yoktur çalışmak vardır sözünü doğrularcasına usanmadan çalışıyor. Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu ve Bademli Rotary Kulübü tarafından 2013 “Yılın Sporcusu” ödülünü aldı. Çabalarını uluslararası platformlarda da ödülle taçlandırdı, Dünya Engelliler Günü Bulgaristan Balkan Kardeşlik Turnuvası’nda (2013) sırt stilinde altın madalyayı evine götürdü. Yüzme sporuyla tanıştığı günden itibaren ödüllere adeta abone olan İntepe, Türkiye Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası’nda (2014) 4 altın ve bayrak yarışlarında ise 1 bronz olmak üzere 5 madalya kazandı. Üniversitelerarası Avrupa Oyunları’nda ise 2 bronz ve 1 gümüş madalya kazandı.

Engelli gençlere ilham kaynağı olacak her konuya iştahla atılan İntepe, benzersiz bir rol model. Şanssızlıklar yakasını bırakmıyor, ama o yılmak nedir bilmiyor. Örneğin 2017 yılında geçirdiği rahatsızlık nedeniyle yüzme sporunu bırakmak zorunda kalan İntepe, Tekerlekli Sandalye Eskrim branşına başladı. Öylesine azimli ki, kısa zamanda bu sporda kendisini göstermeyi başardı. İntepe, uluslararası turnuvalarda Türkiye’yi gururla temsil ediyor.

İntepe, ulusal ve uluslararası platformlarda yüzme ve eskrim branşlarında Türkiye’yi başarıyla temsil etti. Pek çok sosyal sorumluluk projesinde de aktif rol alan İntepe, Tekerlekli Sandalye Eskrim branşında uluslararası yarışlara hazırlanıyor.

  • Spor
  • Engelli Spor
  • Eskrim
  • Yüzme
  • Başarı ve Motivasyon

Engel Tanımıyorum


Tercümesi, “azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz”. Ama unutmayın azmin bile pes ettiği bir ülkede yaşıyoruz. Gündem İntepe 21 yaşında yüzde 50 engelli sporcumuz. Boğaz’ı geçen ilk engelli kadın olarak tanıyor olabilirsiniz… Gündem, sağlık nedenleriyle artık yüzemiyor! O da bu engele “sen de kimsin” diye yanıt verip eskrime geçti. Kasım ayında Türkiye’yi Dünya Kupası’nda temsil edecek. Sonra Japonya’ya gidecek… Ama gelin görün ki, Gündem’in kendisine uygun üretilmiş tekerlekli sandalyesi ve onun üzerinde duracağı özel platformu yok. Ne onun ne de diğer 4 engelli sporcunun. Yarışmalarda bir iniyor diğeri biniyor. Gündem hedefi olan hırslı, şahane bir genç kadın. Kimseden bir şey istemiyor. Amacı örnek olmak. Ben de sizi Gündem’le tanıştırmak istiyorum.

 

Gündem’i Gündemimize Alalım

Şimdi gelelim Gündem’in hikayesine… Doğduğunda pek çok bebek gibi sarılık geçirmiş. Ancak kuvvetli Hepatit B’ye tanı koymakta güçlük çeken, müdahalede geciken, tıp ekibi, dünyaya engelle doğan bir kız çocuğu hediye etmiş. Gündem’in Hepatit B’si beyin felcine neden olmuş. 2 yaşına geldiğinde kafasını tutamayan, sol tarafını kullanamayan, konuşamayan ve oturamayan… bunlardan dolayı doktorların, “zekası geri” dedikleri bir bebek. Anne, kızının kendisini anladığını ısrarla tekrar etmiş. Kime karşı?…  “5 yaşına gelmez ölür, yatırım yapmayın, paranıza yazık…” diyen doktorlara karşı.  Zarla zorla zeka ölçümü yapılmış, 2 buçuk yaşındaki Gündem’in zekası 4 yaşında çıkmış. Anne baba o saatten sonra hummalı bir çalışmaya koyulmuş. Gün 24 saat…  onlar gece gündüz dönüşümlü kızlarına fizik tedavi uygulamışlar. Gündem’in hayatı 5 yaşına kadar hastanelerde geçmiş.

 

Kol Açılmıyor, Bacak İçe Dönük

Yüzde 50 engeli olan Gündem, doğduğunda ve hayatının uzun bir dönemi sol kolunu açamıyor, sol bacağı içe dönük olduğu için yürümesi mümkün gözükmüyor. Kol pek çok çalışmayla ve botoks uygulamasıyla zaman içinde açılıyor. Bacak da kas gevşetici seri ameliyatlar oluyor.

Gündem’in hayatını değiştiren yaklaşım, hidroterapi. Beyin felci kaslara hükmedememek anlamına geliyor… Suyun içinde ise kaslar otomatik olarak çalışıyor. Gündem hidroterapi tedavisinde 2 ay içinde yüzme öğreniyor. Kolluklarını atıyor. Gel zaman git zaman iş ilerliyor.

 

Şampiyonaya Ne Dersin?

2010 yılı Gündem 13 yaşında… Antrenörü, “Seninle Türkiye Şampiyonası’na katılalım” diyor… Gündem 3 madalyayla dönmez mi… 2012 yılında da Boğaz’I geçen ilk engelli kadın olmayı hedefe koyuyorlar! Sonra her ne kadar yakın çevresi bu konudan Gündem’i uzaklaştırmaya çalışsa da vazgeçmiyor. “Pek cılızdım” diye çevresindekilerin endişelerine tercüman olmaya çalışıyor.

2013 Boğaz yarışı ayrı bir deneyim; “Suya girdiğimde buz kütlesine atladığımı sandım. Yüzmeye başladım. Beni izleyen bot bir süre sonra yanlış istikamette olduğumu, devam edersem akıntıya gireceğimi söyledi. Israrla beni sudan çıkarmaya çalıştılar. Reddettim. Onlar da ben de bir süre mücadele ettik. Beni akıntıdan uzaklaştırın yüzeceğim diye direndim. Baktılar olacak gibi değil, bıraktılar yüzdüm. Suda morarmışım. Korkmuşlar.” Gündem’in normal gibi anlattığı Boğaz yarışından bir anı diyelim!

 

Üçüncü Oldum Sanırken Birinci

Gündem yarışı bitirmiş. Çıktığımda herkes şaşkın, Gündem onlar şaşkın diye şaşkın. Üçüncü olduğunu sanıyor. Meğer birinci olmuş. Ben buna azmin elinden bir şey kurtulmuyor demek istiyorum. Her ne kadar Gündem’in artık yüzemiyor olması üzücüyse de, Gündem yoluna devam ediyor. Neden yüzemiyor derseniz, ortakulağındaki sorun yüzünden doktor yasaklıyor.

 

Artık Yüzmek Yasak

Ne gam Gündem için. Yüzme olmazsa başka bir şey olur! Eskrim bu şekilde hayatına giriyor. Bir yıllık sporcu ama klübü ondan çok şey bekliyor. Önünde Gürcistan’da Dünya Kupası ardından Japonya ve diğerleri var…

 

Toplumun Çimentosu İnsan

Gündem ve diğer sporcu arkadaşlarının desteğe ihtiyacı var. Eskrim sporunu özel tekerlekli sandalyeyle yapabiliyor. Bir de onun üzerinde olacağı platforma ihtiyaç var. Bunların büyük bir teknoloji olduğunu sanmıyorum. Ama nedense Türkiye’de üretilmiyor. Yurt dışı olduğu için çok pahalı teçhisat hepsi. Dönüşümlü kullanıyorlar. Ve ben gerçekten Türkiye’yi temsil eden insanlara neden el uzatılmaz bilmiyorum, anlamıyorum, kınıyorum. Ben Gündem’le tanışıyorsam, devletin benden önce tanışması gerekir. Çimentoya yatırım yapan devlet, toplumun çimentosu olan insana yatırım yapmak zorunda.

 

Zorundayız

Birçok umutsuz engelli ya da diğer ifadeyle dezavantajlı vatandaşımız var. Onların topluma katılmasını sağlamak ve başarılarıyla gurulanmamız için vesile yaratmak zorundayız. Doğru okudunuz zorundayız. Bizi birbirimize kenetleyecek, hayatımıza anlam katacak başka neyimiz var?…  Her yanımız mutsuzluk umutsuzluk! Pozitif insanlara ve gelişmelere, başarılara açız.

Son not, Gündem üniversite öğrencisi. Gayet de başarılı. Akademik kariyer yapmayı hedefliyor. Sporu da bırakmaya niyeti yok. Eskrim sporu uzun yıllar yapılabildiği için ben Gündem’in gündemden ineceğini sanmıyorum.

Youtube kanalımda söyleşimizin tamamını izleyebilirsiniz. Lütfen ne kadar engeli olan tanıdığınız varsa izletin. Engellere engel olalım. Daha çok sayıda Gündem’i, gündemin birinci sırasına taşıyalım.