Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

"Heyecan, macera, yeni yer görme, gördüklerini paylaşabilme, paylaştığında aldığın tepkileri yaşarken görebilme duygusu sizi sualtına tutsak etmeye yeter."

Sualtı bir tutku
Alptekin Baloğlu aslen Bursalı. Çocukluğu boyunca yaz tatillerini deniz kıyısında geçirmiş ve denizden neredeyse hiç çıkmazmış. Bir süre sonra denize olan ilgisi dalma tutkusunu geliştirmiş. Ve sonra sualtı dünyası onu tutsağı etmiş.

Baloğlu mimarlık eğitimi almış, bugün matbaacılık yapıyor ama zamanının önemli bir bölümünü de sualtında fotoğraf çekerek geçiriyor. Baloğlu deniz olmayan yere gitmiyor. Bugüne kadar Avustralya, Papua Yeni Gine, Malezya, Tayland, Burma, Sudan, Mısır, Maldivler, Belize, Galapagos Adaları, Endonezya, Filipinler, Fransa, İspanya ve Türkiye'de sualtı fotoğrafları çekti. Baloğlu tutsağı olduğu sualtı yaşamını şöyle anlatıyor; "Sualtında karar mercii sizsiniz. Oradaki canlılar sizi hiç umursamıyor, siz o canlıları daha önce göstermediğiniz şekilde görüntülemeye çalışıyorsunuz, burada çok ciddi bir uğraş, içindesiniz... Ya başarı var ya da başarısızlık... Zor bir ortamdasınız, fotoğraf çekmeye çalışıyorsunuz... Bütün bunların hepsini beş saniye içine sığdırdığınızda başarıyı yakalıyorsunuz."

Baloğlu konuşmalarında su altı yaşamını, canlıları tanıtarak ve hikayelerinden söz ederek anlatıyor. Anlatımında dia gösteriler yapıyor ve müzik kullanıyor. Canlıların yaşama mücadelesi verirken yaptıklarından, taktiklerinden bilgiler verirken insan hayatıyla ilişki kurulmasını sağlıyor. Kendi deyimiyle hayat dersleri veriyor.


Alptekin Baloğlu kimdir?

1994'ten bu yana sualtında fotoğraf çekiyor. Uluslararası ve ulusal yarışmalarda 47 ödülü bulunuyor. İstanbul, Berlin, Moskova, Barselona, Brüksel, Antibes ve Paris olmak üzere 13 kişisel sergi açtı. 2005'te İspanya'da yapılan ve Türkiye'nin milli takım olarak ilk kez katıldığı "10. Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonasında" 25 ülkeden 50 fotoğrafçının arasından, Balık kategorisinde Altın Madalya alarak "Dünya Şampiyonu" oldu. Baloğlu'nun 1999'da yayınladığı "Sualtından Yansımalar" adındaki ilk kitabı, sualtı yaşamının fotoğraflarla tanıtıldığı ilk Türkçe kitap.

Kitapları

• Sualtından Yansımalar
• Sualtının Yıldızları
• Denizden Boğaziçi