Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Fotoğraf merakı çocukluk yıllarına dayanan Hakan Kürklü, 10 yıldır fotoğrafla uğraşıyor. Sanatçının uzmanlık alanı outdoor fotoğraflar. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olan Kürklü, yüksek lisansını "Sanatta Yeni Eğilimler" üzerine yaptı. 1985 yılından beri çeşitli ajanslarda görev yapan sanatçı, 15 yıl boyunca Arçelik Endüstriyel Tasarım departmanında Grafik Tasarımcı olarak çalıştı.

İlk fotoğraf sergisi "İstanbul'a Direnen Kapı ve Pencereler"i 2004 yılında İstanbul'da, ikinci sergisi "Telvenin İzinde Kahvehaneler"i 2005 yılında İstanbul ve Saraybosna'da sergiledi. 2006'da "Renkistanbul", 2008'de "Yüzler ve Öyküler" sergilerini açtı. 2008'de Lüksemburg'da katıldığı "Art Contemporain"den sonra 2010 yılında İstanbul'da "Wallpaper" sergisini açtı. 2011 yılının başlarında "This is İstanbul" sergisini, ardından da yine aynı yıl içinde "Kaat" sergisini gerçekleştirdi. 2012 yılı içinde de farklı zamanlarda Helsinki'de "Projection Of The Past", Lüksemburg'da ise "The Footprints Of Anatolian Civilization" sergilerine katıldı.

Ağırlıklı olarak tematik çekimler yapan Hakan Kürklü, fotoğraf karelerinde oluşan "kurgulanmamış kompozisyonları" bulmak için çabalıyor. Bu çalışmaları sonucu oluşmuş geniş bir İstanbul arşivi var ve her hafta bu arşive yeni fotoğraflar eklemeye devam ediyor. İstanbul konusunda insanlara bildikleri görüntüleri değil, her gün önünden geçip de farkında olmadıkları detayları sunuyor.

"Wallpaper" serisinde çöp kutularının, duvarların, terkedilmiş yapıların yüzeylerinde üst üste yapıştırılmış ve sonra çeşitli sebeplerle yırtılmış afişleri fotoğraflıyor. Kolaj tekniğinden tamamen farklı biçimde ekleme, yırtma ve dijital müdahaleler gibi süreçleri dışlayarak oluşan grafik kompozisyonu doğrudan görüntülüyor. Gerek kentsel dönüşüm politikaları, gerekse açık hava şartları ya da kağıt toplayıcılarının çalışma ortamına dahil olması gibi türlü sebeplerle yer ve biçim değiştirmek durumunda olan kağıt, bulunduğu duvar üzerinden sokağın ve kentin belleğine tanıklık etmemizi sağlıyor.