Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Hikaye fotoğrafçılığı terimini birçoğumuz yeni duyuyoruz. Ayşe Kaya, Türkiye’nin bu alanda eğitim alan birkaç fotoğrafçısından biri. Kaya, her saniyesini ölümsüzleştirmeyi arzu ettiğimiz anlarda fotoğraflarıyla bize yardımcı oluyor

Kaya, Notre Dame De Sion Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezuniyetlerinin ardından New York’ta Schoool of Visual Arts ve International Center of Photography’de fotoğrafçılık konusunda eğitim aldı.

Sosyoloji ve hikaye fotoğrafçılığı eğitimi alan Kaya, psikoloji ve sosyal antropolojiyi fotoğrafla buluşturan bir fotoğraf sanatçısı. Hikaye fotoğrafçılığı denince Kaya’nın yaptığı iş, her anın fotoğrafını çekip sırasıyla albüme dizmekten çok daha farklı. Fotoğrafları hikayeleyerek albüm hazırlıyor. 2004 yılından beri çeşitli organizasyonlarda çekimler yapan, organizasyonun içeriğine, belirlenen temaya, katılımcılara ve mekana göre o günün hikayesini fotoğraflarla anlatan Kaya’nın çalışmaları organizasyonlarla sınırlı değil. Bir inşaatın hikayesini fotoğraflayan Kaya, Sabiha Gökçen Havalimanı inşaat sürecinde gerçekleştirdiği gibi yaşamın her alanında “an”ları yakalamayı başarıyor.

Kaya, fotoğrafların kurgusunu ve hikayesini şu şekilde anlatıyor; “İşin asıl kısmı fotoğrafları çektikten sonraki aşama. Fotoğrafları eliyorum. Hikayede geçen kişilerin karakterlerine, yapılan işin niteliğine, etkinliğin yapıldığı mekana göre hikaye kurguluyorum. Bu hikayeye göre fotoğraflardan çeşitli boyutlarda ve renklerde seçip albüm tasarlıyorum. Dört farklı albüm yapıyorum. Bunlar 100 fotoğraftan başlıyor, 350 fotoğrafa kadar gidiyor. Bu albümlerin yanı sıra baskı türleri ile promosyon malzemeleri de hazırlıyorum.

Türkiye’de ilk kez düğün fotoğrafçılığı da yapan Kaya yalnızca fotoğraf çekmediğini, ilişki analizi yaptığını söylüyor; “Onların hassas noktalarını yakalayıp ilişkilerini sağlamlaştırmaya çalışıyorum. Çiftlerin fotoğraflarını çektiğimde evliliklerinin daha uzun süreceğine inanıyorum” diyor.