Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  medyailiskileri-blog   /  Gaf makinesi dış işleri bakanı olursa…

Gaf makinesi dış işleri bakanı olursa…

Siyaset sahnesinde yer aldığı günden beri devirdiği çamlar ve sivri diliyle sürekli gündemde kalmayı başaran Boris Johnson, İngiltere’nin yeni dış işleri bakanı oldu. Gündemi takip edenlerin aklına takılan ise Johnson’ın kim bilir daha ne gaflar üreteceği…

Gaflarıyla öne çıkan ve çoğu zaman tepkilerin odak noktası haline gelen Boris Johnson 13 Temmuz 2016’da İngiltere’nin yeni dışişleri bakanı oldu. Osmanlı dönemi bakanlarından Ali Kemal’in torunu olan Johnson, daha önce Londra Belediye Başkanı olarak görev yapmıştı.

Johnson’ın tıpkı dedesi gibi dış işlerinde göreve getirilmesinin ardından “Kim bilir daha neler yapacak, İngiltere’yi vezir mi edecek yoksa rezil mi?” diyenlerin sayısı hızla arttı. Böyle düşünenler haksız sayılmaz çünkü Johnson’ın sivri dili ve gaflarıyla uzanmadığı isim neredeyse yok gibi…

Gaf dediğin…

Mart 2016’da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında beş mısralık bir şiir yazan Johnson, ahlaki düzeyde tartışmaya neden olan bu içeriğiyle 1 euro tutarında bir de ödülün sahibi olmuştu.

ABD’ye uzanacak olursak, Barrack Obama ve Hillary Clinton da Johnson’ın gaflarından nasibini alan isimler arasında yer alıyor. Demokrat aday Hillary Clinton için 2007’de “Çakma sarışın, sarkık dudaklı, akıl hastanesinde sadistlik yapan bir hemşire” benzetmesiyle tepki çeken Johnson, ABD Başkanı Obama’ya da “Kenyalı” demiş ve bu yüzden atalarından miras bir İngiliz nefreti taşıdığını söylemişti.

Ayrıca yine Mart 2016’da Beşar Esad için “Esad bir canavar ve diktatör ama en azından Palmira’yi Işid’in elinden almayı başardı, böyle devam” ifadesini kullanmıştı.

ABD’de Cumhuriyetçi Başkan Adayı Donald Trump ile karşılaşma ihtimali olduğu için New York’a gitmediğini belirten Johnson 2012’de de bir gün ABD’nin başkanı olabileceğini de söylemişti.

Rusya Başkanı Vladimir Putin ile Harry Potter serisindeki elf Dobby’i karşılaştırmıştı.

Sıra dışı bir özgeçmişe sahip

1964’te New York’ta doğan Boris Johnson (Alexander Boris de Pfeffel Johnson) çocukluğunu Brüksel’de geçirdi. Rusça ve Fransızca bilen Johnson daha önce The Spectator dergisinde editörlük de yapmıştı. Oxford mezunu Johnson 2001’de Avam Kamarası’nda seçilerek İngiltere’nin dikkat çeken siyasilerinden biri oldu.

Johnson’ın babası Stanley Johnson’ın, Ali Kemal’in ilk eşinden öz torunu olduğu biliniyor. İttihat ve Terakki karşıtı Ali Kemal, Damat Ferit Paşa hükümetinde “Maarif” ve “Dahiliye” nazırlığı (Milli Eğitim ve Dış İşleri Bakanlıkları) yapmıştı. 1922’de linç edilerek öldürülen Ali Kemal aynı zamanda bir gazeteci ve çevirmendi.