Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  medyailiskileri-blog   /  Gaf gafla temizlenmez

Gaf gafla temizlenmez

Bir magazin programında, Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna adlı kitabının senaryolaştırılıp sinemaya uyarlanacağı haberi veriliyor. Kitap, dev ekranda kapağıyla boy gösterirken, programda “yorumcu” olarak görev alan Funda Özkalyoncuoğlu konuyla ilgili düşüncelerini aktarmaya başlıyor. Yorumcu, kitabın pop star Madonna hakkında yazıldığını zannederek büyük bir gafa imza atarken, sunucu kitabın 1943 yılında yazıldığını söylese de Kalyoncuoğlu, duruma anlam veremeyerek bu kez “1943? Madonna var mıydı o zamanlar?” sorusuyla ‘Madonna’ yorumunda ısrar ediyor.

Bilmemenin eksikliğini hiç duymamak

Film uyarlamasının Madonna üzerinden olacağını ‘düşündüğünü’ vurgulayan Özkalyoncuoğlu konuşmasının başında kitabı okuduğunu da iddia ediyor: “Kitabı okudum ama sana anlatabileceğim, altını çizebileceğim bir nokta yok. Sabahattin Ali çok önemli bir yazar. Herkesin onun kitaplarını okuması lazım ama nasıl olacak bilmiyorum, senaryoyu gözümde canlandıramadım.”

Funda Özkalyoncuoğlu’nun bu konuşmada yanılmadığı bir konu var, o da Sabahattin Ali’nin çok önemli bir yazar olduğu. Kürk Mantolu Madonna bugün hala En Çok Satanlar Listesinde. Bir başka eseri Kuyucaklı Yusuf, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilere önerdiği 100 temel eser arasında yer alıyor.

Bu büyük ve ısrarcı gafın sosyal medyada hızla “En Çok Konuşulanlar” arasına girmesi ise kaçınılmazdı. Yorumlar Özkalyoncuoğlu için pek “olumlu” olmazken, kendisi konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu cahilliğim sayesinde bir ülkenin merhamet ortalamasını öğrendik. Beni linç ettiler”

Sosyal medyada yapılan yorumları okumadan “Reklamın iyisi kötüsü olmaz” demeyin; siz siz olun, bilmediğinizi kabul etmenin ötesinde, bir programa çıkmadan önce ne konuşulacak, içerik ne olacak, önceden bilgi edinip hazırlığınızı yapın, notlarınızı alın.

İletişim şakaya ve disiplinsizliğe gelmez, gaf gafla temizlenmez.

Berna Laçin @bernalacin35

Türk Televizyonlarda seviye dibe vurunca … Vah ki ne vah…

Ferhan Şensoy @ferhan_sensoy
bir kitabı okumamak ayıp değil, okumadığın kitap hakkında fikir sahibiymiş gibi davranmak ayıp

Mert Fırat @mert__firat
Ne desen boş… #KürkMantoluMadonna

Cem Davran @cdavran
#KürkMantoluMadonna “Faust dizi oluyormuş. Kim yazmış? Goethe yazmış. Niye, kağıt bulamamış mı?” bekliyorum yakınlarda.

Ömür Özdemir @ceriLevis
sabahattin ali’yi bilmeyenler ekranda cirit atarken, tv’lere işler sunan güzel beyinlere “bütçemiz kıçıtlı bijim” mıymıyı yapılıyor.. yazık.

Levent Üzümcü @LeventUzumcu
bence biz bu malzemeyle bugünlere kadar yine iyi gelmişiz.

Ferdi Carrefour @FerdiCarrefour
Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku’da da Müzeyyen Senar’ı Erdal Beşikçioğlu canlandırmıştı ve sevmemiştim. kitap uyarlamaları kötü oluyor ya.

Şengül Hablemitoglu @s_hablemitoglu
Ne de olsa TV8 bir kültür kanalı değil şekerim. Çok da şey etmeyin, kültür deposu olmaya da gerek yok. Acun takılmaz böyle şeylere ??

Yekta Kopan @yektakopan
Utanç verici Madonna sohbetini ilk izleyişte utandım, ikincide güldüm, şu anda sinirliyim. En hafif tabiriyle yuhh be!