Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  Eyüp Kemal Sevinç

Eyüp Kemal Sevinç

Eyüp Kemal Sevinç

Eyüp Kemal Sevinç

EKS Mutfak Akademisi Kurucusu

Eyüp Kemal Sevinç, Türk mutfağında, özünü kaybetmeden yaratıcı olmanın mümkün olabildiğini ispatlayan Milli Aşçılarımızdan biri.…

Sevinç, baba mesleği olan aşçılığa 1991 yılında başladı. 1995 yılında Türkiye’de düzenlenen ilk ulusal aşçılık yarışmasında birinci seçildi. 1996 yılında Londra’da düzenlenen Dünya Aşçılar Yarışması’nda Hamur İşi dalında altın madalya kazanarak uluslararası yemek yarışmalarında Türkiye’ye ilk altın madalyayı kazandıran isim oldu. Aynı yarışmada Yılın En İyi Genç Aşçısı seçilerek, Türkiye’ye bir kupa kazandırıp yine bir ilki gerçekleştirdi. 2007-2010 yılları arasında İstanbul Marriott Hotel Asia’nın Executive Chef’i olan Sevinç, meslek hayatı boyunca dünyaca ünlü uluslararası birçok şefle de çalışma imkanı elde etti. 1996’da kurulan “Türkiye Aşçılar Milli Takımı”nın ilk üyesi, 2000-2005 yıllarında “Takım Kaptanı” ve 2007 yılına kadar da başkanı olan Sevinç, uluslararası profesyonel yemek yarışmalarında uzman jüri olarak görev alıyor. Ayrıca otel ve restoranlara tat analizleri yapıp danışmanlık veriyor.

 

Yenilikçi ve yaratıcı Türk mutfağı için çalışıyor Sevinç, Türkiye’yi yurt dışında lezzet değerleriyle tanıtan milli takım oyuncusu, bir şef, gurme, aşçı. Sevinç, 2001’den beri çeşitli ulusal TV kanallarında yemek programları yapıyor. Bugüne kadar katılmış olduğu yerli ve yabancı yemek yarışmalarında 100’ü aşkın madalya, kupa ve ödül kazandı.

Sevinç, misyonunu Türk mutfağını geliştirmek ve yurt dışında tanıtmak olarak tanımlıyor. Bugüne kadar yaklaşık 50 ülke mutfağını yerinde inceledi. Türk mutfağında özü kaybetmeden yaratıcı olmanın yollarını arıyor.

Yaptığı lezzet seyahatlerinde Türkiye’de yetişen bitkilerle yeni yemek denemelerinde bulunuyor. Anadolu’ya yaptığı ziyaretlerde yöresel yemekleri tadıyor ve tattığı yemekleri geliştiriyor. Şef aşçı, şirketlerin ürün müdürlerine, satış ve pazarlama ekiplerine teorik yemek bilgilerinin yanı sıra uygulamalı sunumlar da gerçekleştiriyor. Fuar ve organizasyonlarda sunum ve demonstrasyon çalışmaları yapıyor.

Birçok ulusal ve uluslararası sempozyum, konferans ve panele konuşmacı olarak katılan Sevinç, özel gastronomi eğitimlerine katılarak daima kendini yenilemeye devam ediyor. Halen Kanal 24’te “Şeflerin Mutfağı”, Turkmax Gurme’de “EKS 101” programlarını hazırlayıp sunan Eyüp Kemal Sevinç, 2009 yılında “Hobimle Mutluyum Lezzet Okulu”nu, 2011 yılında Anadolu yakasının diplomalı eğitim veren ilk aşçılık okulu olan “EKS Mutfak Akademisi”ni kurdu.

  • Türk Mutfağında Yeni Tatlar
  • Osmanlı Saray Mutfağı
  • Füzyon Mutfağı
  • 1