Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  YAZILAR-   /  Emrah Bayraktar Yazıları   /  Emrah Bayraktar: “Hiç oynamayacak bir oyuncuya 400 bin Euro verilmez”

Emrah Bayraktar: “Hiç oynamayacak bir oyuncuya 400 bin Euro verilmez”

Transfermarkt.com.tr’nin bu haftaki konuğu Beşiktaş’ın altyapı sorumluluğundan tanıdığımız, son zamanlarda televizyon programlarında yaptığı yorumlarla futbolseverlerin gönlünü fetheden Emrah Bayraktar. Muhabirlerimizden Murat Öztürk’e konuşan teknik adamla Başakşehir ve Fenerbahçe maçlarındaki puan kayıplarından, UEFA serüvenine ve yapılan transferlere kadar Beşiktaş’ı masaya yatırdık. 5 yıl görev yaptığı kulübü birçok konuda içtenlikle takdir eden Bayraktar, profesyonel anlamda gördüğü hataları eleştirmekten de geri kalmıyor. Alıştığımız üzere altyapı ve transfer politikaları teknik adamın radarına aldığı konuların başında yer alıyor.

Transfermarkt.com.tr: Emrah hocam, 5 sene boyunca Beşiktaş altyapısının bir numaralı ismiydiniz. Şimdi biraz daha stresten uzaksınız. Bize biraz neler yaptığınızı anlatabilir misiniz?

Emrah Bayraktar: Beşiktaş’ta 5 yıl görev yaptım. Zor ve yorucu bir görevdi. Fikret Orman yeni başkan olmuştu. Bu süreçte, altyapıda oyuncu ve eğiticilerin kalitesini arttırmak adına önemli adımlar attık. Kulübü özellikle yurt dışında saygın bir akademi haline getirdik. Şu an Beşiktaş’ta her yaş kategorisinde A takımda oynamaya aday oyuncuların bulunduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Ama tabi bunu aynı zamanda kulübün de istemesi, Teknik Direktör’ün önüne bir hedef olarak koyması gerekiyor. Yoksa herhangi bir genç oyuncunun altyapıdan gelip emek harcanmadan direkt A takımda oynaması sık karşılaşılan bir durum değil. Şu an kendime yatırım yaptığım, daha çok araştırdığım, okuduğum ve daha sık medyada yer aldığım bir dönemi yaşıyorum. Yeni sezonda sahalardan pek fazla uzak kalmayı düşünmüyorum.

Transfermarkt.com.tr: Tanıdığım ne kadar Beşiktaşlı varsa son haftalarda kaybedilen puanları anlamakta zorlanıyor? Başakşehir ve Fenerbahçe maçlarında kaybedilen puanların sizde bir açıklaması var mı?

Emrah Bayraktar: Başakşehir maçında alınan farklı mağlubiyeti, oyuncuların zihnen ve fiziksel yorgunluğuna bağlıyorum. Beşiktaş Lyon’a elendikten sonra Adanaspor’a karşı tam kadro sahadaydı ama oyuncuların bu yorgunluğu çok net hissedildi. Devamında oynanan Başakşehir maçında ise yine aynı oyuncuların kullanılması ve iş yükünün oyuncular arasında eşit dağılmaması sonucu bazı oyuncular ruhsal ve fiziksel çöküş yaşadı. Bunun sonucundaysa Beşiktaş hem sakatlıklar hem de cezalı oyuncuları yüzünden Fenerbahçe maçına ideal kadrosu ile çıkamadı. Ancak buna rağmen aslında oyun üstünlüğünü müsabaka boyunca elinde tuttu. Ancak bir basit hata golü ile maçtan berabere ayrılmak zorunda kaldı. Burada çok derinlemesine bir analiz yapmadan temelde şunu söyleyebilirim: Beşiktaş’ın topa sahip olmakla pozisyona girmek arasındaki bağlantıyı kuvvetlendirmesi gerekiyor.

Transfermarkt.com.tr: Beşiktaş’ın yediği son dakika golünde sizce hatalar silsilesi nereden başladı. Kimler hatalıydı?

Emrah Bayraktar: Birinci bölgeye gelen toplarda defans ve kaleci arasındaki iletişim çok önemlidir. En baştan başlayacak olursak, 9 kişi kalmış rakip takıma önde basmayarak topun çıkışını engellemeyen Beşiktaşlı oyuncuyu bu golde hatalı olarak görebiliriz. Daha sonra havadan ve uzak mesafeden gelen topta yeterli vakit olmasına rağmen iletişim problemi yaşayan kaleci ve stoperi de… Bildiğiniz gibi maçlarda eksik kalan takımların rakibine üstünlük kurabilecekleri anlar çoğunlukla ya duran toplardır ya da ceza sahasına gönderilen yüksek toplardır. Ancak bu golde Emenike’nin Fabri’ye yaptığı faulü de atlamamak gerek.

Transfermarkt.com.tr: Fark 2’ye indi. Sizce tedirgin olacak bir durum var mı? Şampiyonluk şansı zora mı girdi?

Emrah Bayraktar: Beşiktaş şu an 2 puan önde ve bence fikstür avantajı bulunuyor. İçerde oynadığı maçlarda da taraftar desteği en büyük avantajı.

Transfermarkt.com.tr: Son haftalara girildi. Taraftarlar kalan maçların karşısına puanlar yazıyor. Size göre son haftalarda takımlar puan kayıpları yaşar mı?

Emrah Bayraktar: Bu noktada artık parmak hesabı yapmanın doğru olmayacağını düşünüyorum. Beşiktaş kalan maçlarının tamamını kazanacak güçte. Yani tüm inisiyatif elinde. 33. hafta maç sonuçlarının şampiyonlukta belirleyici olacağını düşünüyorum.

Transfermarkt.com.tr: Beşiktaş oynadığı UEFA Kupası maçlarında tüm Türkiye’yi birleştirdi. Bu tip maçlarda genelde sonucu hep küçük ayrıntılar belirler. Sizce Beşiktaş’a turu kaybettiren o nüans neydi?

Emrah Bayraktar: Avrupa’da oynayan takımlarımız üst turlara çıkınca halk o takım etrafında birleşiyor. Bir bütün olarak bakıyoruz ve takımımızın başarılı olmasını istiyoruz. Ancak maalesef bu tür finalleri çok sık yaşamıyoruz. Galatasaray kupayı aldığında yıl 2 yılıydı. Fenerbahçe çeyrek final oynadı. Beşiktaş aslında devre arası doğru transferler yapsaydı bence turu rahat geçebilirdi. Devre arasında yapılan transferler yanlıştı. Alınan oyunculardan sadece Babel oynadı. Diğer üç transferden Mitroviç Beşiktaş kalitesinin çok altında, maliyetiyse akıl alır gibi değil. Kulüp bu denli bir borç batağındayken 16 milyon liralık bir transfer hatası yapılabilir mi? Bu oyuncuyu kim izleyip olumlu rapor verdiyse gözden geçirmek lazım. 24 yaşına gelmiş, milli takımda sadece birkaç maç oynamış, Hırvatistan gibi düşük profilli bir ligde sadece boy göstermiş bir oyuncuya verilen para bu ve ne yazık ki kalitesi ortada. Yazık! Bazen bu oyuncuya sabredilsin denildiğini duyuyorum. Sabır 18-19 yaşındaki futbolculara gösterilir, 16 milyon lira verilen oyuncuya değil! Demba Ba ve Ersan eski oyuncunuz ama bunlar sakat geldi. Dünyanın hiçbir ülkesinde bir kulüp kullanamayacağı sakat oyuncuyu transfer etmez. Bu oyunculara bonservis ödenmedi ama aylık kazançları var. Hiç oynamayacak bir oyuncuya 400 bin Euro verilmez.

Transfermarkt.com.tr: Bu tur verim alınabilecek birkaç transfer ile geçilebilirdi diyorsunuz, yanlış anlamadım, değil mi?

Emrah Bayraktar: Birkaç değil sadece bir oyuncu bu turu geçmek için yeterli olurdu. Fikret Orman yönetiminde kulüpte stoper fabrikası kuruldu. Pedro Franco’dan Miloseviç’e, Tosiç’den Mitroviç’e, Alexis’ten Rhodolfo’ya o kadar çok stoper geldi ki adlarını bile unuttuk. Bu kadar çok oyuncu gelmesine rağmen hala o bölgeye adam alma ihtiyacı duyuluyorsa orada bir hata yapıldı demektir. Stat yaptıkları için Fikret Orman başkanı tebrik ediyoruz ancak transferde çok hatalar yapıldı. Bir stoper alınsaydı bu takım final oynayacaktı. Final maçları da her sonuca açıktır.

Transfermarkt.com.tr: Beşiktaş, Lyon maçlarından gelecek adına hangi kazanımlarla ayrıldı? Sizi gelecek adına umutlandıran neler oldu?

Emrah Bayraktar: Beşiktaş zorluk derecesi yüksek maçları oynayabileceğini ve bu maçların altından kalkabileceğini gördü. Her şeye rağmen kötü performans göstermedi. Sadece Mitroviç ve Tosic sahadaki diğer 20 futbolcunun seviyesinde değillerdi. Takımın artık bir omurgası oluştu. Yapılacak 4-5 transferle gelecek sezon daha başarılı olunabileceğini düşünüyorum.

Transfermarkt.com.tr: Biraz da takımın ligdeki genel performansını konuşalım istiyorum. Beşiktaş ligin 59 golle en fazla gol atan takımı ve kalesinde yediği 29 golle en az gol yiyen 3. takımı. Siz bu istatistikleri nasıl okuyorsunuz?

Emrah Bayraktar: Bu noktada birinci alkışı hak eden kişi bence Şenol Güneş’tir. Geldiğinden beri takıma bir ivme kazandırdı. Saha içinde ve dışında bir grup futbolcudan takım oluşmasını sağladı. Ve sonuçta oynattığı futbolla hem ligde hem Avrupa’da takdir topladı.

Transfermarkt.com.tr: Takım sadece Kasımpaşa, Karabük ve Başakşehir deplasmanlarında mağlup oldu. İçeride ise kupada Fenerbahçe maçı dışında mağlubiyeti yok. Siz de benim gibi ciddi bir istatistik olduğunu düşünüyor musunuz?

Emrah Bayraktar: Beşiktaş oyunda bir bütün olarak hareket etmeyi öğrendi. Bir takımda birbirine benzeyen birçok oyuncuya sahip olmak önemli değildir. Önemli olan birbirini tamamlayan oyunculara sahip olmaktır. Şenol hoca bunu sağladı ve kadro istikrarı yakaladı. Örneğin, Tosiç, Beşiktaş kalitesinin altında bir futbolcu olmasına rağmen onu Marcello ile eşleştirdi ve bir noktaya kadar verim almayı başardı. Bu sezon Oğuzhan’ın yanına Atiba’yı koyarak verimini artırmayı hedefledi. Hoca doğru 11’i bulup ısrar ediyor. Ancak belki tek eleştiri noktası şu olabilir; alternatifli bir kadro oluşturmadı ve hem ligde hem Avrupa’da bunun sıkıntılarını yaşadı.

Transfermarkt.com.tr: Bu takım bir Şenol Güneş takımıdır diyebilir miyiz? Yoksa futbolcuların ön plana çıktığı bir takım mıdır?

Emrah Bayraktar: Bence Beşiktaş teknik direktörünün elinin değdiği bir takımdır. Tabi ki kaliteli oyunculara sahipler. Rakiplerinin hiçbirinde Quaresma, Babel gibi kanat futbolcuları yok. Talisca gibi forvet arkası oyuncuları yok. Oğuzhan gibi oyun kurucuları yok. Gökhan Gönül, Adriano’ları yok. Ama sonuçta iş sadece yetenekli oyunculara sahip olmak değil, bu kaliteden, kaliteli bir oyun çıkarabilmektir ki bence teknik direktörün başarısı da bu olmuştur.

Transfermarkt.com.tr: Kadronun genişliği sezon başında çok konuşuldu ancak Şenol hocanın çok az ve hatta hiç forma şansı vermediği oyuncular oldu. Bu yüzden geniş kadrodan bahsetmek ne kadar doğru?

Emrah Bayraktar: Yönetimin yaptığı iyi transferleri nasıl övüyorsak yapılan hataları da dile getirmek zorundayız. Sonuçta bunlar pozitif eleştirilerdir. Beşiktaş transferlerde ciddi hatalar yaptı. Lider olmasa, oynadığı futbolla taktir toplamasa bu transferler kamuoyunda daha çok tartışılırdı. İyi birkaç oyuncu alındı ama arada maliyeti çok yüksek karavanalar yapıldı. Örneğin; Aras sadece 2 dakika oynadı ve kulübe maliyeti yıllık 2.5 milyon Euro. Şu sıralar U21’de oynuyor. Miloseviç için genç yetenek, geleceğin stoperi dendi; kiralandığı Darmstad’da kadroya giremiyor. Pedro Franco’nun durumu ortada. Boyko 3.3 milyon Euro bedelle alındı, daha burada yüzünü göremeden Malaga’ya kiralandı ama orada da oynamıyor. Gökhan Süzen, Enaramo, Mehmet Akyüz, Berat Çetinkaya, Sinan Kurumuş derken bu liste uzar gider ve Beşiktaş’ın vizyonuna yakışmaz. Bakın, son olarak size başka bir oyuncudan bahsedeyim. Alt yapıya B.Dortmund’tan Oğuzhan Aydoğan diye bir oyuncu alındı, aylık maliyeti 40 bin Euro. 19 yaşında bir altyapı oyuncusu ve aylık 150. TL maaş alıyor, araba ve ev masrafları da karşılanıyor. Üstelik takım arkadaşları antrenmanlara dolmuş ile gidip gelirken… Ama en üzücü olan ne, biliyor musun? Oğuzhan altyapıda da kadroya giremiyor. Alt yapı için alınan bir oyuncuya 150. TL aylık maaş verilir mi? Camia, takım şampiyon oluyor diye bazı şeyleri görmezden geliyor. Bunlar ne yazık ki kulübün altını oyan işler. Kulüpler böyle böyle borçlanıyor. Sen Oğuzhan’dan vazgeçtim desen onu alacak takım bulamazsın. Aylık 150. TL maaşı TFF 1. Lig’de oynayan takımlar veremiyor.

Transfermarkt.com.tr: Bu seneye kadar Beşiktaş kolej takımı hüviyetindeydi. Futbolcular takımla beraber büyüdü. Bu sezonsa yönetim daha çok hazır oyunculara yöneldi. Bu politikayı doğru buluyor musunuz?

Emrah Bayraktar: Beşiktaş şampiyon olursa Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılacak ve oradan ciddi bir gelir elde edilecek. Transferler parayla yapılıyor. Bence takıma Oğuzhan Özyakup profilinde oyuncular alınmalı ve mutlaka altyapıdan 2-3 oyuncu A takımda oynar duruma getirilmeli. Bu sezon genç oyuncular özellikle kupa maçlarında ne kadar kaliteli olduklarını kanıtladılar. Beşiktaş’ın bence en gözden geçirmesi gereken birimi Scouting departmanıdır. Yani, ‘bu bizim eski topçumuz, futbolcudan anlar’ anlayışı artık doğru değil. Bu işler profesyonellik ve ehliyet isteyen işlerdir.

Transfermarkt.com.tr: Gelecek sezonun transfer politikası sizce nasıl olmalı? Talisca ve Aboubakar’da nasıl bir yol izlenmeli?

Emrah Bayraktar: Beşiktaş’ın UEFA ile yaptığı bir anlaşma hala yürürlükte. Bu yüzden bonservise fazla para harcayamıyor. Kiralık oyunculara yönelecekler mecburen. Bence takıma 5 futbolcu katılmalı. A+ bir santrafor ile stoper şart. Tabi bonservis ödeyemediğiniz içinde, bu futbolcular, Avrupa’nın önde gelen kulüplerinin şans veremeyeceklerini düşündükleri ya da son dakikada boşa çıkan oyuncular oluyor. Her ne kadar Gökhan Töre dönecek olsa da, bunun dışında 2 tane kanat oyuncusuna ihtiyaç var. Bir de Gökhan İnler ve Tolgay’ın durumuna göre merkezde oynayabilecek bir orta saha oyuncusu bulunmalı. Talisca mutlaka takımda tutulmalı. Beşiktaş’ın Talisca kalitesinde bir futbolcuyu bulması kolay değil.

Transfermarkt.com.tr: Takım’ın yaş ortalaması biraz yükseldi. Gençleştirme zamanı yaklaşmadı mı?

Emrah Bayraktar: 30, futbolda artık çok geç bir yaş değil. Performansta düşüşler olsa da 35’e kadar rahatlıkla futbol oynanabiliyor. Bununla beraber Beşiktaş’ın bir gelecek planının da mutlaka olması gerekiyor. Oynayan oyuncuların yerine alternatif genç oyuncular bulunarak ve süreç içerisinde zaman verilerek hazırlanması gerekiyor. Oğuzhan Özyakup’ta bu yol izlendi.

Transfermarkt.com.tr: Alt yapıdan gelen oyuncular maalesef pek fazla şans bulamıyor? Kiralık gidenler de bir ivme yakalayamıyor…

Emrah Bayraktar: Genç bir oyuncunun altyapıdan profesyonelliğe geçtiği dönemin çok dikkatli yönetilmesi gerekir. Bir futbolcunun olgunlaşmasında kiraya verildiği ligin seviyesi, kiralandığı kulüp ve bu kulüpteki teknik direktör belirleyici oluyor. Volkan Babacan TFF 1. Lig’ine kiralık gitti, olmadı. Sonrasında Süper Lig’de oynadı, şu an Milli Takımımızın kalesini koruyor. Ya Yusuf Yazıcının çıkışı… Trabzonspor’da Mehmet Ekici kadro dışı bırakılmasaydı ve ilk yarı takım bu denli kötü gitmeseydi bu çocuk çıkabilir miydi? Cengiz Ünder Başakşehir’de Abdullah Avcı’nın eline gelmeseydi, hala alt liglerde mücadele eden herhangi bir oyuncuydu. Biz ne yazık ki el ele verip yeteneklerimizi kaybediyoruz.

Transfermarkt.com.tr: Karar verme noktasında olsaydınız hangi futbolcuların takımdan gönderilmesine onay verirdiniz? Sizce Oğuzhan kaç para eder?

Emrah Bayraktar: Beşiktaş’ın oyuncu satmadan önce yollaması gereken oyuncular var. Kiralıktan gelecek olan Pedro Franco ve Miloseviç var. Rhodolfo, Aras oynamıyor bile. Pektemek’in ne olacağı belli değil, Ömer Şişmanoğlu aynı durumda. Bitmedi, Boyko, Veli var. Bunları yollamak da kolay değil, sözleşmeleri var.

Transfermarkt.com.tr: Şenol hoca bir röportajında gelecek sezon Şampiyonlar Lig’inden bahsetti. Sizce takımda kalmalı mı?

Emrah Bayraktar: Beşiktaş’la Şenol Güneş’in kimyası uydu. İkinci sene de şampiyon olursa, sonuçta Avrupa’da da bir çeyrek final gördüğünü düşünürsek… Ben yönetici olsam hocayı kaybetmek istemezdim. Bir şekilde hocayı ikna etmeliler ve istediği özellikte oyuncuları almalılar. Örneğin, bu sene sol ayaklı oyun kurabilen stoper istedi, sağ ayaklı hiç oyun kuramayan Mitroviç’i alıp verdiler hocaya.

Transfermarkt.com.tr: Bu futbolcu kadrosuyla oynadıkları futbolun ne kadar üstüne çıkabilir?

Emrah Bayraktar: Avrupa’da oynanan maçlar bize bazı ipuçları verdi. Türkiye’de takım öyle ya da böyle maçları alabiliyor. 3 futbolcunun kötü oynadığı maçı kazanabiliyorsun. Ancak Avrupa’da özellikle üst turları çıktığın zaman oyunda rekabet gösterebilecek kalitede 11 futbolcuya ihtiyacın var. Lyon maçlarında bu maçın kalitesine ayak uyduramayan oyuncular oldu ne yazık ki.

Transfermarkt.com.tr: Bundesliga’da birçok takımda 19-20 yaşlarında futbolcular ilk 11’de kendilerine yer bulabiliyor. Biz neden gençlerimize şans vermiyoruz? Hannover gelip, Çağlar’ı TFF 1. Lig’den alıp ilk 11’de oynattı. Hata yapsa da sabrediyor. Biz denemiyoruz bile.

Emrah Bayraktar: Bizim böyle bir kültürümüz yok. Bu yüzden alt yapıdan çıkan futbolculara bakış açımız olumsuz. Sürekli gençlerin eksikleri vurgulanıyor. Türkiye’de çocuklar altyapılardan zaten dezavantajlı geliyor. Ancak altyapının imkanları mükemmel dahi olsa, altyapıdan gelen her oyuncu doğal olarak üstyapıya bazı eksiklerle gelir. A takımlarsa futbolcunun eksiklerini gidermek için çalışacağına, şikayet üretiyor. ‘Pozisyon bilgisi yok, kuvveti yok’ gibi sürekli kurulan basmakalıp cümleler duyuyorsunuz. Genç futbolcuyu yukarı alıp gelişimi için emek vermek gerekir. Dünyada hiçbir oyuncu yukarıya eksiksiz çıkmıyor zaten. En başta alt yapının yarışma koşullarıyla üst yapının koşulları farklı. Oyuncunun ne eksiği varsa, o eksiği sen gidereceksin. Yöneticiler sürekli olarak alt yapıdan bir futbolcu gelsin hemen formayı alıp direk oynasın beklentisinde. Bu tarzda oyuncular 40 yılda bir çıkıyor. 40 yılda bir futbolcu çıkarmak için alt yapıları açık tutmaya gerek yok. Önemli olan altyapıdan üstyapıya oyuncu akışını sistematik hale getirebilmek. Lyon’a karşı UEFA Avrupa Liginde maç yaptık. Rakibin stoperi 20 yaşında, hata yapmıyor mu? Yapıyor ama Fransa futbol kültürü o oyuncunun oynamasını istiyor. Sen de alt yapıdan çıkardığın oyuncuları 4’üncü stoperin, 4’üncü kanat oyuncun yap, doğru maçlarda gerekli süreleri ver, bak bakalım bu ülkenin gençleri sizi nasıl mahcup ediyor… Genç oyuncu önce güven duymak ve kendisine inanıldığını bilmek ister.

Transfermarkt.com.tr: Arda Turan 40 yılda bir çıkardığımız oyuncular kategorisine giriyor öyleyse…

Emrah Bayraktar: Arda Turan ve Sergen Yalçın parmakla gösterebileceğimiz futbolculardır. Arda Manisa’ya gitti diye futbolcu olmadı. Arda Galatasaray’dan kiraya verilmeseydi de o formayı alırdı. Galatasaray’da altyapıda Arda’yla beraber çalıştık, şunu söyleyebilirim ki, böyle oyuncular çok çok nadir yetişir. Bunlar özel oyunculardır. Önemli olan diğer oyuncuları da belirli seviyeye taşıyabilmektir. Avrupa’daki genç oyuncular bizim gençlerimizden çok daha yetenekli değil. Oradaki kulüpler alt yapılarına daha çok bütçe ayırıyor ve asıl en önemli dokunuşlarını üst yapılarda yaparak gençlere oynama şansı veriyor. Ne yazık ki Avrupa takımlarının yapabildiği bu şeyi biz yapamıyoruz.

Transfermarkt.com.tr: Emrah hocam son olarak transfermarkt.com.tr hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Emrah Bayraktar: Futbolun içinde olan her profesyonel gibi ben de transfermarkt.com.tr’yi takip ediyorum. Bir oyuncuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız ilk açtığınız sitelerden bir tanesidir herhalde. Geçen yıllarda, com.tr uzantısı yokken bile takip ettiğimiz bir siteydi. Şimdi yabancı dil bilmeyenlerin de rahatlıkla istifade edebileceği bir hale geldi. Sektörde büyük bir açığı kapatan önemli bir yayın organı olduğunu düşünüyorum.