İndeks Konuşmacı Ajansı bir Girişimidir | [email protected] | 0212 347 70 70

Menu

Eğitim Politikaları, Çocuk ve Gençlik

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Eğitim, kişisel ve toplumsal olduğu kadar yerel ve uluslararası olumlu büyüme için olmazsa olmaz bir unsur. Eğitim politikaları, topluma yön verecek gençlerimizin formasyonunu etkileyen eğitim çerçevesini çizen önemli bir faktör. Eğitim politikalarının etkileri ve çocukluk-gençlik-yetişkin eğitimi alanındaki konuşmacılarımız; yirmi birinci yüzyılda eğitim ve öğrenimin geleceği kadar, bu süreçlerin etkileri konusunda da size bilgiler aktarırlar. Bu bilgiler size yaşama farklı bir açıdan bakma perspektifi kazandıracak. Ancak unutmamak gerekir ki, eğitim, dünyamızın en hızlı değişimden geçen sektörlerinden biri. Artık yalnızca çocuklarımız ve gençlerimiz için eğitim olanaklarını düşünmüyor, yaşam boyu eğitimi hayatımızın temeline oturtmaya çalışıyoruz. Hayat süregiden bir yolculuk ise eğitim her evrensinde gerekli. Konuşmacılarımız size yeni pencereler açacak.[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/4″][vc_custom_heading text=”TOPLUM- TARİH VE EĞİTİM” font_container=”tag:h5|text_align:left” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1586180274333{margin-top: 10px !important;padding-left: 0px !important;}”][vc_column_text]Toplumsal Cinsiyet Eşitliği- Çeşitlilik

Sivil Toplum-Sosyal Sorumluluk-Farkındalık

İnsan Hakları- Mülteci-Göç- Engelli Yaşam

Eğitim Politikaları, Çocuk ve Gençlik

Hukuk[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”3/4″][vc_column_text]

Sinema ve Tiyatro Oyuncusu, Ses Sanatçısı, Eğitmen
Ayla Algan
Sinema ve Tiyatro Oyuncusu, Ses Sanatçısı, Eğitmen

Yaratıcı Drama, Beynin Çalışma Prensipleri, Sahne Eğitimleri, Oyunculuk Dersleri, Tiyatro Laboratuvarı

Ayla Algan, oyuncu, ses sanatçısı ve oyuncu koçu olmanın yanı sıra yaklaşık 20 yıldır insan beyninin çalışma prensipleri üzerine araştırmalar yapıyor. Beyin konusundaki bilgi birikimini tiyatroyla harmanlayarak kökeni 1900’lü yılların başına uzanan yaratıcı drama alanında eğitimler veriyor, çalışmalar yapıyor. Algan, yaratıcılık konusunda seminerler veriyor, bu alanda yaptığı akademik çalışmalarda süzgecinden geçirdiklerini tiyatro deneyimi aracılığıyla katılımcılara aktarıyor.

“İnsan doğuştan yaratıcıdır. Sonradan yaratıcı olmak diye bir şey yok. İnsanoğlu zaten yaratma edinimiyle doğduğundan, yaratmadığı zaman dramlar başlıyor” diyor ünlü sanatçı Ayla Algan.

Duygu kaybı çağı

“Sözcükler ve sözle iletişim azaldıkça her şey aynı sözcüklerle nitelenir oldu. ‘Güzel ayakkabı’ ve ‘güzel baklava’ denilebiliyor. Oysa baklava güzel değil, lezzetli olur. Sözcükler, beynimizdeki görsel ifadesiyle gözümüzün önüne gelir. Lezzetli dendiği an ağzımız sulanmaya başlar. Doğru sözcükler kullanıldığında hem görme hem de hissetme sağlanır. Vücudumuz buna göre fizyolojik tepki verir. Görme ve zihin katmanı yok oldukça geriye yalnızca psikolojik katman kalıyor. Her kaybolan sözcükle birlikte bir duygu da kaybediliyor.”

Ayla Algan Fransa’da “Human Science”ta eğitim aldı. 1961’de Şehir Tiyatrosu’nda “Tarla Kuşu” oyunuyla sahneye çıkan Algan, yüzlerce oyunda rol aldı. Sinemada da yaklaşık 40 filmde oynadı. 1967’de San Remo Bordighera Film Şenliği’nde “Gümüş Ağaç Ödülü”nü aldı. 1972’de Devlet Sanatçısı unvanı alan Algan, aynı yıl UNICEF Onur Ödülü’ne layık görüldü.

1 Tiyatro Araştırma Laboratuvarı’nı (TAL) kurdu (1991) pek çok deneysel projeye imza atarak genç tiyatro oyuncularının eğitimine katkıda bulundu.

Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Yardımcılığı (1996) yapan Algan, İstanbul Drama Sanat Akademisi Genel Sanat Yönetmenliği (2011) görevinde bulundu. Ayrıca, tiyatro ve yaratıcı drama metodunu kullanarak yabancı dil eğitimini hedefleyen “İngilizce Tiyatro Sertifika Programı” ve “Sinema-Tiyatro Oyunculuk Atölyesi” eğitimlerini verdi.

  1. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri’nde “Çolpan İlhan Sanata Değer Katan Kadınlar Ödülü”ne layık görüldü (2015).

Akademik sahne eğitimi çalışmalarını çeşitli kurum, üniversite ve dernekler ile sürdürürken yetişkinlere reklam, dizi ve sinema oyunculuğu dersleri vermeye devam eden Algan 2010’da tekrar açılan Tiyatro Araştırma Laboratuvarı’nın kurucusu ve başkanıdır.

  • Yaratıcılık, Yaratıcı Drama
  • Liderlik Becerileri Geliştirme
  • Ekip Çalışması
  • Güven
  • Motivasyon


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]