Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  medyailiskileri-blog   /  Dijital iletişim, dijital vatandaş

Dijital iletişim, dijital vatandaş

İndeks Konuşmacı Ajansı üyesi Ali Rıza Babaoğlan dijital vatandaş / devlet / yaşam konusunda dikkat çeken yorumları olan, bilişim profesyoneli. TÜBİTAK, Microsoft, IBM ve SAP’nin Türkiye ofislerinde uzun süre çalıştı, LinkedIn’in Türkiye ve Türki Cumhuriyetler Bölge Direktörü olarak şirketin İrlanda ve ABD ofislerinde görev yaptı. İndeks Konuşmacı Ajansı kurucusu ve konuşmacı Yaprak Özer Babaoğlan’a dijital vatandaşı, “normal vatandaştan farkını, dijital devleti, Türkiye’nin iletişimde dijitalleşme kabiliyetini sordu.

İletişim boyutuyla dijital vatandaş kimdir, özellikleri nedir?

“Gelişmeleri ve dünyayı televizyon yerine telefon ekranından takip eden insanlar” şeklinde tarif etmek mümkün. Ben de bu grubun içerisindeyim. Y ve Z kuşağı bireylerinin hemen hemen hepsi bu grupta. X kuşağından da ciddi oranda bir geçiş var.

Dijital vatandaşı, normal vatandaştan ayıran nedir? 

Bu grubun seçim yapmak için değerlendirmeleri farklı, çünkü dünyayı algılayışları farklı: hız, esneklik, her an ulaşılabilirlik, şeffaflık ve verimlilik altında gruplamak mümkün. İstekler, alışkanlıklarla doğru orantılı. Alışkanlıklarımız yaşamakta olduğumuz “yeni dünya”da hızla değişiyor.

Dijital vatandaşın davranış özellikleri nasıl özetlenebilir?

Daha hızlılar, daha tepkililer, daha çok sorguluyorlar. Dijital vatandaşlar; ulusa sesleniş, siyasi parti grup toplantısı ve köşe yazısı yerine 140 karakterlik mesajlara, 3 dakikalık videolara, dikkat çekici, güzel veya esprili fotoğraflara itibar ediyor.  Yeni nesil trend bu. Başlarda özellikle çocuklarının ne yaptıklarını takip edebilmek için Facebook’a, Twitter’a üye olan anne babalar, gözlemci aşamasından yorumcu aşamasına geçiyor. Bu dünyadaki bilgiyi tüketen değil, bilgiyi üreten, yorumlayan kişi oluyorlar. Dijital göçmen aşamasından, dijital vatandaş aşamasına geçiş bu.

Dijital devlet nedir, hangi fonksiyonları kapsar?

Dijital devlet, yeni nesil vatandaşların (dijital) ihtiyaçlarına cevap verebilen devlet demek. Bunun için de devletin, vatandaşlarının bir adım önünde olması gerekiyor. Kanada, İrlanda gibi örnekler oluşmaya başladı. Her ülkenin yaklaşımı ve çalışmaları farklı olmakla birlikte, özünde yeni nesil düşünce yapısını anlamak ve buna göre hareket etmek var. Örneğin İrlanda, Twitter üzerinde ülkeleri adına oluşturulan hesapları vatandaşlarına kullandırıyor.

Türkiye’de iletişimin ne kadarı geleneksel ve dijital?

Türkiye’de halen internete girmeyenlerin sayısı, internete girenlerden fazla. Medyanın büyük bir kısmı geleneksel. Buna karşın sosyal medya kullanımımız oldukça iyi. Bu noktada Türkiye hızla dijitalleşiyor diyebiliriz.

Bu söyleşinin tamamını yasal olarak indirip okumak için lütfen tıklayın

 

BENZER YAZILAR

Dijital Dünyada Hayatta Kalmanın ABCsi

  • – İnternet güvenli bir park mı?
  • – Sosyal medya canavarları ve ‘U Dönüş Kuşağı’
  • – Kalemden önce klavye

 

YAYINA HAZIR, YASAL İÇERİĞİN İLK ADRESİ: İÇERİK FABRİKASI

İçerik Fabrikası, Türkiye’nin ilk ve tek, “yayına alınmaya hazır” ve “yasal” içerik satış platformudur. Hazır İçerik’ten kastımız şu: Kullanıcıların başlık, spot ve giriş kısmını görebildiği, ödemelerini yapar yapmaz satın alım gerçekleştirebilecekleri ve hemen yayınlayabilecekleri içeriklerdir. Aylık düzenli ya da ihtiyacınız olan sürede/sürelerde de istediğiniz içeriği talep edebilirsiniz.

İçerik Fabrikası’nda 100’den fazla yazar, binlerce içerik, onlarca fotoğrafçı, yaratıcı editör, tasarımcı ve uygulamacı yer alır. İç ve dış müşterilerine ulaşmak isteyen kurumlar özel olarak hazırlanmış içeriği, istedikleri konu, format ve tasarımda bu platformdan temin edebilirler. İçerik Fabrikası’nda aradığınız içerik yoksa ayrıca ısmarlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra istediğiniz temada, röportaj siparişi de verebilirsiniz. Talep formunu doldurmanız yeterli… Hazır ve özel yazı siparişlerinizin yanı sıra editör ve yazar havuzundan da talepte bulunabilirsiniz. Editörlerimiz sizin için uzaktan ya da belirli süreli olarak kurumunuzda hizmet verebilir.