Deniz Gökçe

Ekonomist, Futbol eleştirmeni, Yazar
Deniz Gökçe
Ekonomist, Futbol eleştirmeni, Yazar

Türkiye Ekonomisi, Makro Ekonomi, Mikro Ekonomi, İstihdam, Futbol

Deniz Gökçe, yorumlarına güvenilen, konuşunca anlaşılan, sıkıcı konuları örneklerle renklendiren, ağır temalarda espri yapabilen ekonomist. Aynı zamanda yorumcu, gazeteci ve başarılı bir futbol yorumcusu.

Gökçe’ye göre ekonomi ve futbol, özellikleri bakımından birbirine benziyor. Gökçe, ekonomi ve futbolun rekabet kavramının üzerinde durduğunu şu ifadeyle anlatıyor; “Her ikisinde de en az iki taraf var. Rekabetin saygı görmediği, karşı tarafın horlandığı ortamlarda hem futbolda hem de ekonomide felaketler yaşanır.”

Gökçe konuşmalarında makro ve mikro düzeyde Türk ve dünya ekonomisinin geleceğine dair ipuçları veriyor. Gökçe, konuşma içeriğinde; iş hayatındaki ekonomik kaygılar için veriler ve

Gökçe, İstanbul Alman Lisesi’nde aldığı eğitimin arkasından önce Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi, ardından da ABD, Georgia State Üniversitesi’nde finans dalında MBA ve ekonomi dalında doktora derecesini aldı. Yurt dışında Georgia State ve Emory Üniversitelerinde öğretim üyeliği yaptıktan sonra Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi-İşletme Bölümleri’nde öğretim üyesi olarak görev aldı. Gökçe, akademik çalışmalarının yanı sıra ekonomi danışmanlığı yaptı,  pek çok şirkete eğitim seminerleri düzenledi. Uzun yıllar köşe yazarı olarak günlük ekonomik analizleriyle halkı aydınlattı.  Televizyon programlarında geniş kitlelere seslenmeyi başardı ve deyim yerindeyse ekonominin günlük hayatımızın çok önemli bir parçası olduğunu, temel olarak anlaşılmasının da sanıldığı gibi zor olmadığı gibi kaçınılmaz olduğunu öğretti.

  • Ekonomide Yeni Dünya Düzeni
  • Rekabet
  • Türkiye Ekonomisi: Makro Bakış
  • Türkiye Ekonomisi: Mikro Bakış
  • Değişen Dünya ve Türk Ekonomisi
  • Sosyal ve İktisadi Yönleriyle Futbol
  • İstihdam