Can Fuat Gürlesel

Strateji Uzmanı, Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı
Can Fuat Gürlesel
Strateji Uzmanı, Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı

Jeopolitik, Global Ekonomi, Toplumsal Siyasi Değişimler, Ekonomi Yorumları, Sektör Analizleri, Rekabet Analizleri

Can Fuat Gürlesel, deneyimli stratejist, araştırmacı ve ekonomist.

Kurucusu ve yöneticisi olduğu Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri şirketi ile reel ve mali sektör kurumlarına, iş örgütlerine, yerel yönetimlere, kamu kurumlarına, yabancı kurumlara yönelik ekonomik ve sektörel danışmanlık ve araştırma hizmetleri sunuyor. Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün kurucu başkanı. Enstitü stratejik araştırmalar ve gelecek çalışmaları yapıyor. Kitap, makale, rapor ve benzeri nitelikte çok sayıda yazılı eseri bulunuyor. Gündemi farklı perspektiflerden irdeleyen Gürlesel, kutu dışında düşünmeye ve çözüm önerileri getirmeye odaklanan çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

Gürlesel, ekonomik ve siyasi konjonktürü içinden geçtiğimiz dinamik gelişmeler üzerinden yorumlarken, öngörüleri spesifik sektör, belli bir kurum ve tarih dönemini ele alması açısından hem kıymetli hem özgün. Küresel ve yerel gelişmelerin anlık röntgenini çekerek talep edilen sorunsal ya da fırsat alanını güncel rakamlarla harmanlıyor.

Gürlesel’in konuşmaları şablona sığmıyor, dinamik gündemin şartlara göre farklı zaman perspektiflerinde yorumlanması anlamına geliyor. İçinde bulunduğumuz dönem global güç kayması ve çok taraflı denge arayışlarına işaret ediyor. Bu dönemden geçerken kuşkusuz klişe bakış yol göstermekte yetersiz kalacak.

Can Fuat Gürlesel, Türkiye’nin de yeni dönemin çok taraflı dengesinden etkileneceğini söylerken Türkiye’nin  belki de ilk kez yeni dengenin kurulmasında bölgesel bir aktör olabileceğine inancını dile getiriyor. Bölgesel aktör olma potansiyelinin kullanılmasının idealizm ile realizm arasındaki dengenin sağlıklı kurulması ile mümkün olacağını da gizlemiyor.

  • Global Ekonomik Kriz ve Sonrası
  • Global Güç Kayması ve Çok Taraflı Denge Arayışı
  • Yeni Güç Dengesi için Jeopolitik Seçenekler
  • Türkiye’nin Yeni Çok Taraflı Dış Politikası ve Olası Sonuçları
  • Türkiye’de Kurumsal, Toplumsal ve Siyasi Değişim İle Sonuçları