Skip to content

Can Fuat
Gürlesel

Strateji Uzmanı, Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı

Jeopolitik

Global Ekonomi

Toplumsal Siyasi Değişimler

Ekonomi Yorumları

Sektör Analizleri

Rekabet Analizleri

Biyografi

Can Fuat Gürlesel, deneyimli stratejist, araştırmacı ve ekonomist.

Ekonomi ve Sektör Danışmanlığı

Kurucusu ve yöneticisi olduğu Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri şirketi ile reel ve mali sektör kurumlarına, iş örgütlerine, yerel yönetimlere, kamu kurumlarına, yabancı kurumlara yönelik ekonomik ve sektörel danışmanlık ve araştırma hizmetleri sunuyor. Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün kurucu başkanı. Enstitü stratejik araştırmalar ve gelecek çalışmaları yapıyor. Kitap, makale, rapor ve benzeri nitelikte çok sayıda yazılı eseri bulunuyor. Gündemi farklı perspektiflerden irdeleyen Gürlesel, kutu dışında düşünmeye ve çözüm önerileri getirmeye odaklanan çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

Küresel ve yerel gelişmeler

Gürlesel, ekonomik ve siyasi konjonktürü içinden geçtiğimiz dinamik gelişmeler üzerinden yorumlarken, öngörüleri spesifik sektör, belli bir kurum ve tarih dönemini ele alması açısından hem kıymetli hem özgün. Küresel ve yerel gelişmelerin anlık röntgenini çekerek talep edilen sorunsal ya da fırsat alanını güncel rakamlarla harmanlıyor.

Farklı bakış açısı

Gürlesel’in konuşmaları şablona sığmıyor, dinamik gündemin şartlara göre farklı zaman perspektiflerinde yorumlanması anlamına geliyor. İçinde bulunduğumuz dönem global güç kayması ve çok taraflı denge arayışlarına işaret ediyor. Bu dönemden geçerken kuşkusuz klişe bakış yol göstermekte yetersiz kalacak.

Can Fuat Gürlesel, Türkiye’nin de yeni dönemin çok taraflı dengesinden etkileneceğini söylerken Türkiye’nin  belki de ilk kez yeni dengenin kurulmasında bölgesel bir aktör olabileceğine inancını dile getiriyor. Bölgesel aktör olma potansiyelinin kullanılmasının idealizm ile realizm arasındaki dengenin sağlıklı kurulması ile mümkün olacağını da gizlemiyor.

Konuşma Konuları

  • Global Ekonomik Kriz ve Sonrası
  • Global Güç Kayması ve Çok Taraflı Denge Arayışı
  • Yeni Güç Dengesi için Jeopolitik Seçenekler
  • Türkiye’nin Yeni Çok Taraflı Dış Politikası ve Olası Sonuçları
  • Türkiye’de Kurumsal, Toplumsal ve Siyasi Değişim İle Sonuçları