Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  Çağdaş İslim

Çağdaş İslim

Çağdaş İslim

Çağdaş İslim

TTSG Kurucu üyesi

Çağdaş İslim, çocukluktan itibaren sahip olduğu tiklerinin ve Tourette sendromunun yaşamındaki etkilerini bertaraf etmek için çaba sarf etmiş ve başarıya ulaşmış. İslim’in cesaret timsali başarısı şu sözlerle ifade buluyor; “Tourette ile yaşayabilirim, hayal kurmadan yaşayamam” Kurduğu hayal sayesinde yalnızca tiklerini kontrol altına almayı değil, bu sendrom nedeniyle acı çeken pek çok gence ilham, sorunlarını yenebilmeleri için rehber oldu.

İslim, Tourette Sendromu çalışmalarında  mücadelesini sürdürüyor, çeşitli platformlarda etkileyici konuşmalar yapıyor. Bilgi Üniversitesi Hukuk fakültesinden mezun olan İslim, engelli haklarının hukuk alanında savunucusu.

Tourette sendromu ilk kez Fransız hekim Gilles de la Tourette tarafından 1884’te şöyle tanımlanmış: “Sıklıkla değişen hareket ve ses tiklerinden oluşan, çocuklukta başlayan nörogelişimsel bir bozukluk.” Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Tourette Sendromuna sahip çocuklar ve gençler “normal” yaşıtları ya da büyükleri tarafından ötekileştiriliyor veya çeşitli tepkilere maruz kalıyorlar, hem çalışma şart ve koşulları hem de sosyal yaşamlarında birçok yönden ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Bu da Tourette sendromluların yaratıcılığını engelliyor.

İslim, Prof. Yankı Yazgan öncülüğünde Türkiye/Tik Tourette Sendromu Gönüllüleri (TTSG) platformunun kurulmasına destek verenlerden biri. Platform, Sabancı Vakfı tarafından 8. sezonda “Fark Yaratanlar” seçildi. Platformun çalışmaları ABD’de bulunan NJ Center for Tourette Syndrome ekibinin de dikkati çekti ve ortak projeler yürütülmeye başlandı. Çağdaş İslim, bu ekibin Türkiye’deki gençlik temsilcilerinden biri seçildi.

İslim, dünyanın en büyük hukuk öğrencileri birliği olan ELSA (Avrupa Genç Hukukçular Derneği) İstanbul Şubesi’nin Yönetim Kurulu başkanlığını yürüttü. Bu dönemde ekibiyle organize ettiği “Yaşayan Kütüphane” etkinliği ELSA tarafından düzenlenen “Visibility Contest” yarışmasında insan haklarına en çok vurgu yapan, ulusal ve uluslararası anlamda en fazla görünürlüğe sahip olan proje seçildi.

Cenevre’de Birleşmiş Milletler’in “İş Dünyasında İnsan Hakları” Forumu’na Türkiye’den seçilen tek delege olarak katıldı. 2015’te ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen “Öğrenci Liderleri” programına  Türkiye’den katılan beş kişiden biri oldu. Beş hafta boyunca ABD’de Mısır, Lübnan ve Irak’tan gelen genç liderlerle “Dini Çoğulculuk ve Demokrasi” eğitimi gördü.

  • Tourette Sendromu ve Tikler
  • Başarı ve başarısızlık
  • Hedef belirleme
  • Sosyal yaşamda karşılaşılan zorluklar
  • Hayal kurmak ve eğitim sistemi
  • Özgüven
  • İfade özgürlüğü