Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  medyailiskileri-blog   /  Bayan Trump’ın konuşması sınıfta kaldı!

Bayan Trump’ın konuşması sınıfta kaldı!

 

Önceden planlanmış bir konuşmanın bir başkasına ait konuşmaya benzetilmesi üstelik bunun da bir seçim kampanyası çerçevesinde yaşanması sizce ne kadar büyük bir prestij kaybına yol açabilir? Donald Trump’ın seçim kampanyası kapsamında Melania Trump’ın başına gelenler konuşma, içerik ve intihal alanlarında yeniden düşünmeye sevk ediyor.

Konuşmak, asla sadece konuşmak değildir. Bir konuşma, bir sunum ya da herhangi bir içerik hazırlamak veya hazırlanmış bir konuşmayı, içeriği kullanmak; bilgi, beceri ve elbette araştırma gerekir. Üstelik bir de söz konusu bir siyasi kampanyaysa, başta medya ve rakipler olmak üzere birçok kişi ve kurum yapılacak en küçük hataları değerlendirmek için adeta birbirleriyle yarışırlar. Bu konunun en son örneği Donald Trump kampanyası kapsamında eşine destek vermek isteyen Melania Trump’ın konuşması oldu. Slovenya asıllı eski manken, özel bir ekiple hazırladığı konuşması yüzünden belagat konusundaki zayıflığını gözler önüne serdi.

Bayan Trump’ın Cumhuriyetçi Parti Kurultayı’nda yaptığı konuşma, bugünün First Lady’si Michelle Obama’nın 2008’de yaptığı bir konuşmayla benzerlikler taşıyordu. Daily News, Thanks Mrs. Obama (Teşekkürler Bayan Obama) manşetiyle ironi yaparken konuşmanın içeriği çoktan demokrat aday Hillary Clinton’un kampanyasını yürüten ekibin de gündemine düşmüştü. Söz konusu konuşma başta ABD basını olmak üzere tüm dünyada adeta alay konusu oldu. Kimileri bu benzerlikleri alıntı hatta doğrudan intihal olarak değerlendirirken bu durum Trump kampanyasını yürüten yetkililerce reddedildi ve hatta bunun demokratların ortaya koyduğu bir karşı propaganda olduğu ileri sürüldü. Ama yine de fayda etmedi. Bayan Trump’ın konuşmasında yer alan ve ailesi tarafından kendisine aşılandığı ifade edilen; sözünü tutmak, söylediğini yerine getirmek, çok çalışmak ve saygılı olmak gibi değerlerin sıralanışında bile Bayan Obama’nın konuşmasının izleri olduğu görülüyor.

İntihal bir suçtur!

Başkasına ait bir eserden alıntı yaparak kendine aitmiş gibi kullanmak dünyanın birçok ülkesinde suç kabul ediliyor. Yaptırımlar ve cezalar ülkeden ülkeye göre değişiyor. Bu nedenle herhangi bir konuşma metni içeriği hazırlarken farklı fikir ve düşüncelerden yararlanmak elbette doğal ancak herhangi bir kişiyle özdeşleşmiş bir metinden kopya çekmek bir intihal olarak kabul edilebiliyor. Bu nedenle konuşma metni, sunum ve bunun gibi içerikler hazırlarken öncelikle özgünlüğe dikkat etmek gerekiyor. Eğer içeriğin özgün olmadığı anlaşılırsa hem paylaşımı yapan kişi kötü duruma düşebiliyor, hem prestij kaybı yaşanıyor, hem de kişi yasalar karşısında suçlu olarak muamele görüyor. Öyleyse ne yapmalı?

10 adımda doğru içerik nasıl hazırlanır?

  • Seçtiğiniz kelimelere özen gösterin!
  • Hedef kitlenizin anlayabileceği dilden konuşun.
  • Fikirlerinize önce siz inanın.
  • Dolaysız anlatımları tercih edin.
  • Esinlenmeyin, özgün olun.
  • İçeriği hazırlarken kendiniz şu soruyu soru: Ben ne anlatmak istiyorum?
  • Plan yapın.
  • Argümanlarınızı güçlendirin.
  • Ana başlıklarınızı belirleyip konuşma veya sunumun giriş kısmında bunları tanıtın.
  • Zamanınızı iyi ayarlayın.