Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Metin Çorabatır deneyimli bir gazeteci. Akademisyen olmak üzere yola çıkıp gazeteciliğin büyüsüne kapılanlardan... İyi ki de öyle olmuş; bir dönemin en başarılı dış habercilik örneğini Çorabatır’ın çalışmalarında görmek mümkün.

Dış haberler servisleri gazetelerin hem sıkıcı hem en can alıcı hem en heyecanlı köşesidir. Nasıl oluyor derseniz, tarihe tanıklık edersiniz, gündemi yaratanları sayfalara dökersiniz ama siz hep oradasınızdır. O hep orada olma halini özveri ve önlenemez hırsla aştığınızda bir bakarsınız hep orada ve hep dışarıdasınız. Çorabatır, dış haberci olarak bu iki temel çalışmayı başarıyla yaptı.

Çorabatır’ın serüveni dış habercilikte sonlanmadı. Bir gün bir baktık ki, haberlerini yaptığı Ankara’da, Birleşmiş Milletler’de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Dış İlişkiler Sorumlusu ve Sözcü görevini üstlenmiş.  Bu noktadan sonra genç meslektaşlarının haber kaynağı olan Çorabatır, masanın diğer tarafındaki sorumluluklarını tamamlayarak hep istediği boyuta geçti; akademik hayatı günlük hayatına entegre etti.  

Çorabatır, küreselleşmenin sonucunda ortaya çıkan, 21. yüzyılın en kötü insani krizi “Mülteciler Sorunu” ve “Göç” konuları üzerinde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az sayıdaki uzmanlarımızdan biri.

Çorabatır’ın içerik yelpazesinde; sığınma, insan hakları hukuku, anayasa hukuku, Türkiye, Birleşmiş Milletler ile kurumsal ve kişisel gelişim başlıkları da yer alıyor.

Türkiye ülke olarak çok önemli bir geçiş yolunda bulunmasına karşın henüz bir sığınma yasası bulunmuyor. Bugün Türkiye’nin de derin yarası olan Mülteciler Sorunu konusunda Çorabatır, uluslararası örgütlerle ilişkiler, Türkiye’nin dış ilişkileri gibi pek çok alanda uzmanlık konusuna denk gelen akademik çalışmalar da yürütüyor.

Sahip olduğu uluslararası deneyimle İndeks Medya İlişkileri Eğitimleri’ne renkli bir perspektif katan Çorabatır; Birleşmiş Milletlerle İş Yapmak, Uluslararası Kurumlarda Kariyer Seçenekleri, İnsan Haklarının 21. Yüzyıldaki Statüsü konularındaki deneyimlerini konuşmacı olarak paylaşıyor. Ayrıca; Medya İlişkilerinde Kurumların İhtiyacı Olan Uluslararası Örgütlerle İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Dış Dünyayla İletişim, Karşı Tarafın Dil Kodunu Çözmek-Anlamak-Karşılık Vermek konularındaki butik çalışmalarla medya ilişkilerinde ihtiyaçlarınıza yaratıcı katkı sunuyor.