Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Meral Erbil çocukluğundan itibaren medya ve sanat dünyasının içinde yer alan bir iletişimci.

Çocuk yaşta TRT Ankara Radyosu’nda seslendirme ve sunuculuk çalışmalarıyla başladığı kariyerine yine TRT’de yönetmenlik ve prodüktörlükle devam etti. Yaptığı programların metinlerini ve çektiği filmlerin senaryolarını yazdı.

Erbil’in sesini çoğumuz tanıyoruz. İçselleştirdiğimiz, duru, canlı, neşeli bir ses onunki... İşte bundan dolayı diyebiliriz ki pek çok reklam filmi, yine pek çok yerli ve yabancı sinema filmi Meral Erbil’in sesiyle anlam kazandı. İletişimle geçen 43 yıl içinde Erbil; sadece seslendirme sanatçılığında değil, pek çok farklı alanda başarılı olduğunu gösterdi. Bir masal kitabı, bir gençlik romanı yazdı.

Erbil, ilerleyen yıllarda uzmanlık alanına kurumsal iletişimi de ekledi. 1997 yılında Denizbank Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini üstlenerek masanın diğer tarafında çalışmaya başladı. Durmadı, kurum televizyonu kurmaya kadar uzanan cesaret isteyen projeler gerçekleştirdi.

Erbil, 2007 yılından bu yana bilgi ve tecrübelerini kurumlara ve özel öğrencilere aktarıyor.

İndeks Medya İlişkileri Eğitmenlerinden biri olan Meral Erbil, doğru ve etkili konuşma hakkındaki bilgilerini ve deneyimlerini, atölye çalışmalarında ve çeşitli toplantılarda katılımcılarla paylaşıyor.

“Rahat konuşmak için!” başlığını taşıyan bu toplantılarda; doğru nefes alma, gevşeme, sesi doğru yerden çıkarma, tonlama, vurgulama ve değer sözcüklerle konuşma ile kullanım ve sesle iletişim hataları gibi konuları işleyen Erbil, imaj ve beden dili konuları hakkında da farkındalık sağlıyor.

PROFESYONEL İMAJ

Kişiler çoğu zaman bulundukları ortamda yarattıkları etkinin, nelerin bileşimi olduğunun farkında olmaz. Birbiriyle ilintisiz gibi görünen bazı kişilik özellikleri, bilgi, birikim, her şey; bu etkiyi oluşturuyor. Nefes alma şekli bile…

Güzel konuşanlar ise rekabette bir adım önde oluyor. İşte bu bileşim hakkında farkındalık yaratmak için düzenlenen seminerin ana başlıkları şunlar:

 • İçsel yol
 • Profesyonel imaj, bir bileşimdir.
 • Güzel konuşmak için: ses, nefes, soluk noktalaması, tonlama, vurgulama
 • Dinlemek niye?
 • Neden soru sormalısınız?
 • Beden dili
 • Gerginliği yenmek için: gevşeme, meditasyon.

DİKSİYON

Sesin güçsüz çıkması, hızlı konuşma, boğumlanmada hatalar, yetersiz nefes alma sonucu konuşmanın bölünmesi ile seste ve ifadede tekdüzelik; güzel konuşmanın olmazsa olmaz kosulları olan işitilebilirlik, anlaşılabilirlik, akıcılık ve hoşagiderliğe karşı birer engel. Herkes etkili ve güzel konuşmanın gerekliliğinin farkında ve hatasını düzeltmek arzusunda; birkaç kişiden oluşmuş da olsa, topluluk karşısında konuşmak zorunda kaldığında sıkıntıdan terlememek, heyacanlanmamak, sözlerini şaşırmamak için neler yapması gerektiğinin peşinde. 

Bu sorunların çözümleri konusunda farkındalık yaratma amacıyla hazırlanan seminerin ana konu başlıkları şöyle:

 • Ses nedir? Ses ve solunum organları nelerdir? Seste aranan özellikler nedir?
 • Doğru soluk alıp verebiliyor musunuz?
 • Gevşemek, konuşmamızı nasıl etkiler?
 • Sesin nitelikleri nelerdir? Sesin maskeden çıkması ve maskeye yerleşmesi ne demektir?
 • Boğumlanma (artikülasyon) ne demektir? Ünlü ve ünsüz harfler ağzımızdan nasıl sesler olarak çıkmalı?
 • Vurgu, soluk noktalaması, tonlama (entonasyon) nedir?