Emin Çapa

Emin
Çapa

Gazeteci, Televizyoncu, Ekonomi Yorumcusu

Fikir Önderi

Araştırmacı

Yorumcu

Kitap Kulübü

Bilimin İzinde

Türkiye Ekonomisi

Biyografi

Emin Çapa, ekonomiyi sevdiren yorumcu, fikir önderi, araştırmacı gazeteci. Karşısındaki kitle kim olursa olsun, onunla bilimin, edebiyatın, ekonominin dehlizlerinde gezmekten keyif alıyor, Çapa’nın tutkusuna ortak oluyor, öğreniyor, şaşırıyor. Çapa, samimi ve enerjik sunumuyla fark yaratıyor. Çünkü o her sunumda kitlesine özgün bilgi ve yorumlarla ulaşmaya özen gösteriyor, bu nedenle Türkiye’nin en çok talep gören konuşmacılarından biri olarak dikkat çekiyor.

Çözüm odaklı, veriye dayalı anlatım

Çapa, Türkiye’nin bilimsel bakış açısıyla yönetilmesi ve yaşanması gerektiğini savunuyor. Somut verileri ortaya koyuyor, öncesini ve sonrasını neden-nasıl-ne zaman ekseninde aktarıyor. Malum deneyimli bir gazeteci ve televizyoncu olarak aktarımlarını geniş kitlelerin anlayabileceği şekle dönüştürmekte usta. Bir konuda daha usta olduğu kadar farklı; şikayet yerine çözüm ve fikir üretmek. Deyim yerindeyse dinleyicilerin ve izleyicilerin gönlünde taht kuruyor.

İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik okuyan Emin Çapa, lisansüstü eğitimlerinin ikisini de AB üzerine yaptı. Gazete, dergi, radyo gibi farklı mecralarda gazetecilik yaptı. Yanı sıra farklı kurumlarda önemli roller üstlendi. Gemi Mühendisleri Odası’nda Oda Müdürlüğü yaptı. Endüstri ilişkileri ve “maaş” konularına duyduğu ilgi nedeniyle kısa bir süre TİSK’te çalıştı. Muharrem Kayhan ve Erkut Yücaoğlu dönemlerinde TÜSİAD’da Başkan Danışmanı olarak çalıştı. Çapa, 1999 yılında çalışmaya başladığı CNN Türk’te değişik pozisyonlarda görev yaptı. Kritik görevlerde bulundu; Ekonomi Haber Müdürü ve Ekonomi Müdürü olarak çalıştı. Çapa, bilim ve teknoloji konularında hazırladığı belgesellerle dikkat çekti, örnek oldu. 2018 yılından bu yana çalışmalarını bağımsız araştırmacı gazeteci olarak sürdürüyor.

Rekor kıran konuşmalar

Programlarını anımsayanlar, tabii ki çok popüler olan youtube kanalının da yeni müdavimleri. O zaman “21. yüzyılın ilk dâhisi ve Türkiye’de niye dahi yetişmiyor?”, “Büyük ne kadar büyük? En büyük dağ Everest mi? En büyük yıldız hangisi?”, “Hız nedir? En hızlı canlılar ve insan yapımı hız canavarları”, “Neden yaşlanıyoruz, yaşlanma durdurulabilir mi?”, “Tarihi değiştiren aptallıklar”, “En hızlı bilgisayarlar, nasıl bu kadar hızlılar?”, “Lüks endüstrisi, neden lükse para harcarız?”, “Savaşlar ve ekonomi birbirine benzer mi? Savaşta yenilenlerle, iflas eden şirketler arasındaki benzerlikler” gibi çeşitli disiplinlerden temaları bilgiyle veriyle yorumladığını biliyor ve güveniyor. Güven yaratan konuşmacı olmak çok değerli. Küresel Güven Endeksi’nde övüneceğimiz bir performansımız olmadığını anımsatmaya gerek var mı?

Ekonomiye farklı bakış

Gelelim ekonomi yorumlarına, Emin Çapa’nın doğaldır ki, davet aldığı tema genellikle ekonomiyle ilişkilendirilir. Bu temalar profesyonel ön toplantılarımızda genellikle alt, yan ve üst farklı başlıklarla birleştirilir. Neden derseniz, ekonomi diğer disiplinlerle bütünleşmek zorunda olan interdisipliner bir üst başlık. Gelişmeleri bir pencereden değerlendirmek o pencere doğruysa şüphesiz değerli, ama farklı pencerelerden baktığınıza ortaya çıkan resim komple, bütün ve derin.

Teknik ve üslup olarak Çapa’yı tarife gerek olmasa da siz değerli iş ortaklarımız için özetle, içerik olarak bilginin, sunum olarak samimiyet ve enerjinin harikalar yarattığını gösteren sunum seansı tasarladığını ifade etmeli.

İletişim eğitimleri

Emin Çapa’nın “ekonomi” başlığının ötesine kayan özelliklerine de kısaca değinelim. Üst düzey yöneticilerin medya ilişkilerine medyadaki değişim, mesajın en etkin yöntemlerle hedef kitleyle nasıl buluşacağını ifade ederek katkı veriyor. Çapa’nın kitapla aşk ilişkisini bilmeyen kaldı mı… Sanat tarihi (sanat siyaset ve ekonomi ilişkisi), askeri strateji, astronomi, astrofizik, astro-biyoloji ve tarih (özellikle İlk ve Orta Çağ), inovasyon, teknoloji Çapa’nın düzenli ilgilendiği konular arasında bulunuyor. Kitap Kulübü, Çapa’nın belki de en heyecanlı projesi. Temalar etrafına ördüğü şaşırtmacalı seçki, ayaklarınızın altına farklı dünyalara kırmızı halı seriyor.

“Saray ve Ritüel”, “Harem ve İktidar”, “İmparatorluk ve Mimarı”, “Sinan ve Süleymaniye”, “İnsan Zihninde Yolculuk” temalı söyleşileri tarihten günümüze bir yolculuk. Unutmadan aynı zamanda amatör bahçıvan sokaklarımızın efendisi kedi, köpek ve canlıların dostu, ağabeyi, her şeyi…

Konuşma Konuları

 • Ekonomi ve finans üzerine değerlendirmeler
 • Güncel ekonomi ve finans yorumları
 • Dünyada tarihi kırılma ve Türkiye’ye etkileri
 • Ekonomi ve inovasyon ilişkisi
 • Trendler ve gelecek
 • Eğitim ve eğitimin geleceği

Medya İlişkileri Eğitimi

 • Emin Çapa, ekonomiyi herkesin anlayacağı dile çeviren ekonomi yorumcusu… Deneyimli gazeteci Emin Çapa ekonomiyi örneklerle akılda kalıcı şekilde anlatmasıyla nam saldı. İki lisansüstü eğitimi bulunan Çapa her ikisinde de Avrupa Birliği üzerinde çalıştı. Çapa, iletişimin farklı yönlerine hakim bir profesyonel. TÜSİAD’da Başkan Danışmanlığı görevinde bulunduğu yıllarda, canlı olarak medyanın bilgi ve haber ihtiyacını karşıladı.

  Çapa iyi bir haberci, başarılı bir danışman, yaratıcı bir yapım-programcı olarak habercilerin gereksinimlerini, haber kaynaklarının ihtiyaçlarını analiz ederek yön tutmayı tercih ediyor. Önemli bir yorumcu olarak haberin önü, arkası ve izdüşümlerini aktarıyor.

  İndeks Medya İlişkileri aktif ve güncel bir dizi eğitim modülünden oluşuyor. Medya ile ilişki ya da kişisel gelişim olarak iletişim değişik vesilelerle kamuoyunun karşısına çıkan sözcü, üst düzey yönetici ve ihtiyaç duyan herkese çok yetkin ve tecrübeli bir ekiple dokunuyor, çözüm sunuyor.

  Üslubu ve kullandığı basit dille ekonomiyi anlaşılır kılan Çapas aslında herkesin nasıl daha anlaşılır olabileceğinin de canlı bir örneği. Çapa, ekonomi ve finans üzerine değerlendirmeler yaparken, iletişim stratejilerine ışık tutuyor.

Videolar